Міністр закордонних справ Угорщини, Петер Сійярто, повідомив, що влада Угорщини планує звернутися до Євросоюзу з проханням продовжити виняток із санкцій проти Росії на один рік. Цей виняток дозволяє нафтопереробній компанії Slovnaft, що входить до складу угорської енергетичної групи MOL, експортувати в Чехію нафтопродукти, які виготовлені з російської сировини.

За словами Сійярто, MOL потрібен ще один рік, щоб завершити інвестиції на словацькому нафтопереробному заводі Slovnaft, які б дозволили подальший перехід на неросійську нафту.

“Щоб реалізувати  ці інвестиції, потрібен ще один рік, тому ми просимо ЄС продовжити на один рік виняток із санкцій, який дозволяє MOL і компанії Slovnaft, що входить до складу групи, експортувати до Чехії продукти, перероблені з російської нафти”, – сказав угорський міністр.

MOL володіє нафтопереробними заводами в Угорщині та Словаччині, які отримують сировину з південного відгалуження нафтопроводу “Дружба”.

Словаччина отримує майже всю сиру нафту з Росії через нафтопровід “Дружба”, але планує скоротити цю частку цьогоріч.

Зазначимо, у грудні 2022 року Словаччина домоглася звільнення від санкцій Європейського Союзу щодо російської нафти, що дозволило їй продовжувати експорт нафтопродуктів. Про це заявляв міністр економіки Словаччини Карел Хірман.

“Нам вдалося домовитися про виключення для Словаччини, для заводу Slovnaft з режиму санкцій, який набуває чинності після 5 лютого. Завдяки цьому вилученню Slovnaft зможе експортувати всі нафтопродукти не тільки в Чехію, але й в Україну… що допоможе стабілізувати виробничі та операційні результати нашого НПЗ Slovnaft у наступному році”, – сказав він на пресконференції.

Як відомо, у жовтні Рада ЄС ухвалила рішення про заборону морського транспортування російських нафтопродуктів із 5 лютого 2023 року до третіх країн, а також пов’язане з цим надання технічної допомоги, брокерських послуг або фінансування чи фінансової допомоги.

А з 5 грудня набуло чинності рішення Європейського Союзу про встановлення граничної ціни на нафту і нафтопродукти та оливи, що походять з Росії або експортуються з неї, на рівні 60 доларів за барель. 

Раніше Slovnaft оголосила, що планує скоротити до 60% частку імпортної нафти з Росії, щоб зберегти свій потенціал для експорту на інші ринки. Наразі нафтопереробний завод експортує значну частину свого виробництва, яке становить 124 тисяч барелів на добу.

Рішення також передбачає заборону на пов’язане з транспортуванням надання технічної допомоги, брокерських послуг або фінансування чи фінансової допомоги.

Оскільки гранична ціна може періодично переглядатися з метою адаптації до ринкової ситуації, рішення також встановлює перехідний період у 90 днів після кожної зміни граничної ціни, щоб забезпечити послідовне застосування граничної ціни всіма операторами.

Функціонування механізму граничної ціни буде переглядатися кожні два місяці з метою реагування на розвиток ситуації на ринку, і буде встановлюватися на рівні, щонайменше, на 5% нижче середньоринкової ціни на російську нафту і нафтопродукти, розрахованої на основі даних Міжнародного енергетичного агентства.

“Група семи”, а також Австралія тоді так само запровадили обмеження ціни на нафту, що постачається морським транспортом з Російської Федерації, на рівні 60 доларів США за барель.