Прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан підтримує надання Україні статусу кандидата на вступ до Євросоюзу. Про це повідомив прессекретар Орбана Берталан Хаваші.
Орбан провів відеозустріч з прем’єр-міністрами Бельгії, Болгарії, Естонії, Люксембургу та Мальти та очільником Євроради.
Угорський прем’єр погодився з пропозицією ЄС надати Україні та Молдові статус кандидата в ЄС.
За словами прессекретаря, Угорщина разом із кількома іншими країнами-членами вважає, що Грузія та Боснія також мають одночасно рухатись до членства.
Наразі Угорщина готова підтримати ембарго на російську нафту, лише якщо з-під його дії будуть виключені трубопроводи, а Будапешт матиме гарантію на отримання цієї нафти навіть у разі “нещасного випадку” на трубопроводі.
Про це напередодні саміту ЄС заявив прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан. Зокрема, він визнав, що виключення трубопроводів із під дії санкції – це хороший компроміс.
“Виключення трубопроводів (з-під дії санкцій) – це хороший підхід, але нам потрібна гарантія, що в разі нещасного випадку на трубопроводі, що йде через Україну, ми можемо отримати російську нафту з інших джерел. Якщо ми отримаємо таку гарантію, то буде добре” – заявив Орбан.
Орбан також запевнив, що Угорщина готова підтримати шостий пакет санкцій, якщо він передбачатиме “рішення щодо постачання енергоносіїв в Угорщину та її енергетичної безпеки”.
“Станом на зараз нема ніякого компромісу. Немає ніякої домовленості. Я щойно отримав текст (комюніке саміту ЄС.), тут немає домовленості”, – сказав Орбан.
Угорщина не має виходу до моря, а також залежить від російської нафти й газу через свою історично побудовану інфраструктуру, про це в інтерв’ю виданню El Pais, повідомив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто.
“Наші нафтопереробні потужності розраховані на російську нафту. Щоб переробити інші види нафти, нам довелося б інвестувати від 500 до 550 мільйонів євро — це займе близько чотирьох років. Щоб замінити нафтопровід з Росії, нам доведеться розширити потужність трубопроводу Адріатичного моря, що означало б 200 мільйонів євро, і ми не знаємо, скільки це займе часу. Ціна на газ в Угорщині підвищиться на 55 відсотків”, — зазначив Сійярто.
Він наголосив, що Угорщина не підтримає поточний пакет санкцій проти Росії, якщо ЄС не запропонує рішення.
“Ми сказали голові Єврокомісії в понеділок, що її пропозиція створює для нас проблему. Ми не можемо голосувати за, якщо нам не запропонують рішення”, — додав міністр.
Також Будапешт готовий підтримати нафтове ембарго проти Російської Федерації, яка розпочала повномасштабне вторгнення в Україну, лише якщо воно стосуватиметься тільки морської нафти.
Тим часом Єврокомісія рекомендує надати Україні статус кандидата на вступ до ЄС. Також пропонується надати такий статус і Молдові.
“Україна має дуже енергійне та активне громадянське суспільство – це добре. Україна має виборчу систему, яка довела свою справедливість і свободу. Україна має систему освіти, яка добре розвинена. Ми знаємо і захоплюємося цифровими навичками цієї країни та цифровою інфраструктурою”, – заявила вона.
Глава ЄК заявила, що економіка України до війни показала здоровий рівень дефіциту всього 2%, у той час, як державний борг нижче 50%.
“Це добре для того, щоб стати повністю функціонуючої ринкової економіки це важливо, тому що, звичайно, Україна має бути здатна інтегруватися в єдиний ринок ЄС”, – додала вона.