Китай продовжує стверджувати, що “підтримує зв’язок з усіма сторонами”, хоча його лідер Сі Цзіньпін за період великої війни Росії проти України не знайшов часу поговорити з президентом Володимиром Зеленським. 

Представник МЗС КНР Ван Веньбін на брифінгу залишив без прямої відповіді запитання Sky News. 

Журналіст зазначив, що Сі та російський диктатор Володимир Путін провели настільки “теплу та доброзичливу” зустріч у Москві, що це “змушує деяких сумніватися в тому, що Пекін справді нейтральний у питанні України”, особливо з урахуванням, що Сі не бажає спілкуватися із Зеленським, проте активно спілкується з Путіним. 

Дипломат, як і неодноразово раніше, не став відповідати на запитання, чому так відбувається, обмежившись наступним:

“Наша позиція щодо українського питання послідовна і зрозуміла. Китай підтримує зв’язок з усіма сторонами”. 

Веньбін неодноразово за брифінг повторював, що все, що потрібно знати про позицію Китаю щодо війни, викладено у його “мирному плані”. На думку Веньбіна, цей компактний список із 12 пунктів “всебічно і систематично розкриває позицію” Пекіна. 

На питання, “чи готовий Китай працювати зі США” для просування мирних переговорів між Росією та Україною, представник МЗС КНР заявив, що “Китай готовий працювати з міжнародною спільнотою” і порадив запитати США, “чи готові вони до мирних переговорів”. 

Дипломат та його колеги з МЗС, як і інші чиновники Китаю, ігнорують у висловлюваннях про переговори суб’єктність України: суть їхніх повідомлень у тому, що “Вашингтону треба домовлятися з Москвою”, – про врахування думки Києва у висловлюваннях влади КНР не йдеться. 

Спікера попросили оцінити те, що 20 березня держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що Китай, замість засудити Росію, “надає Росії дипломатичне прикриття”.  

Він відповів, що Китай “не несе відповідальності за створення української кризи, не є стороною кризи та не надавав зброї жодній зі сторін конфлікту”, і традиційно заявив, що у всьому, завжди й скрізь у світі “винні США”. 

Також Веньбін додав, що “і Китай, і Росія <…> прагнуть більшої демократії у міжнародних відносинах”. 
 
Проте цілком очевидно, що про демократію мова не йде. Більше того, не виключено, що Китай боїться поразки Росії у війні під час майбутнього контрнаступу української армії. 

“Китай – це холодний, спокійний “червоний дракон”, який вичікував свого часу. Путін порушив це”, – розповів відомий журналіст Мохаммад Фараджаллах. 

За словами експерта, Росія потрібна Китаю “як величезна бензоколонка”. Також Пекін стурбований долею пів мільйона китайців, які проживають у прикордонних російських містах. 

Як зазначив Фараджаллах, Китай планував “сформувати свій “Варшавський договір” проти НАТО, але цей план порушив Путін через дурість і поспішність”. 

“Зараз цей візит, щоб Китай не дав Росії програти. Пропаганда каже, що російська армія сильна, але китайська розвідка серйозно проникла до російської армії, знає реальний стан російської армії, розуміє, що Росія може програти на контрнаступі, який ЗСУ готують навесні та влітку. Тоді Захід диктуватиме умови, а Китай втратить можливого молодшого союзника”, – пояснив він. 

Як зазначив експерт, Пекін пропонуватиме Заходу торги під виглядом ініціативи “за мир”:

“Китай говоритиме – я можу на Путіна натиснути, щоб зупинив стрілянину, давайте переговори”. 

В той же час, політичний експерт Володимир Фесенко прогнозує, що Китай у відносинах із Росією буде зберігати “подвійність позиції”. 

“Китай маску скидати не буде. Подвійність позиції Китаю на даний момент і на найближчу перспективу буде зберігатися. Своє політичне партнерство і навіть військове партнерство у Китая з Росією є. Але за рік війни вони Росії майже не допомагали. Росіяни навіть ображалися на Китай – як же так, ми ж союзники. Китай буде діяти у власних інтересах. Те, що вони публічно виявили бажання бути “миротворцем” – це реально, але в китайському стилі”, – каже політолог.