На початку 2023 року Німеччина заявила про досягнення повної незалежності від російських енергоресурсів. Проте схоже, найбільша економіка Європи продовжує співпрацю з росіянами у цьому секторі.
З’явилася інформація, що німецька державна компанія продовжує торгувати російським скрапленим газом. Йдеться про колишню дочірню компанію російського «Газпрому» – SEFE GmbH.
У матеріалі Bloomberg вказують, що вище згадана російська компанія відправляє російський газ відповідно до контракту, який уклали до її націоналізації. Цей вантаж прямує до Індії та не підпадає під дію міжнародних санкцій. Додамо, що Індія з початку повномасштабної війни Росії проти України лише збільшила обсяги купівлі, зокрема, нафти агресора.
За роз’ясненням Bloomberg, Німеччина все ще торгує російським скрапленим природним газом, оскільки розірвання контракту з націоналізованою компанією SEFE може коштувати німцям 10 млрд євро.
Компанія SEFE, колишній підрозділ «Газпрому», має 20-річний контракт, який було укладено у 2018 році, на постачання СПГ з Ямальського газосховища в Сибіру. За підрахунками Bloomberg, ця угода коштує близько 2 млрд євро щорічно. За її умовами, компанія повинна платити за російський СПГ незалежно від того, чи отримає вона його у власність.
«Розрив контракту може коштувати німецьким платникам податків щонайменше 10 млрд євро. Ця цифра є приблизною оцінкою збитків і штрафів, якщо РФ успішно подасть позов до міжнародного арбітражного суду», – зазначає видання з посиланням на власні джерела.
Проте ця торгівля стала головним болем для Німеччини, яка чітко заявила, що не використовуватиме російський газ у зв’язку з війною в Україні. Берлін стикається з гострою критикою через побоювання, що державна компанія все ще має зв’язки з Москвою, попри свою політичну риторику.
Минулого року Німеччина націоналізувала SEFE, щоб обмежити побічні ефекти енергетичної кризи, яка охопила регіон після того, як РФ припинила постачання газу трубопроводами. Націоналізація обійшлася німцям у суму від 6,3 до 7,7 млрд євро.
Також якщо трейдер не завантажить паливо на Ямалі, РФ все одно зможе продати вантаж деінде. Це означає, що Москва потенційно може отримати подвійну суму від продажу і від будь-яких штрафів, якщо SEFE буде визнано порушником контракту, кажуть вони.
SEFE також має окреме довгострокове зобов’язання щодо постачання індійської компанії GAIL Ltd., і пошук альтернативних вантажів може виявитися дорожчим, ніж російські поставки.
Раніше заявлялося, що Німеччина хоче замінити російський газ українським біометаном
Там дві потужні організації виступили з ідеєю прискорення розвитку експорту біогазу з України до Євросоюзу, аби зменшити залежність ЄС від російського газу.
Відповідне рішення може призвести до швидкої інтеграції України в європейський енергоринок. Аналітики пояснили, що Україна має розгалужену газотранспортну інфраструктуру, яка орієнтована у напрямку Євросоюзу, а також потужну агропромислову галузь, а значить у неї є величезний потенціал для виробництва біогазу.
Постачання біометану з України завдяки децентралізованому характеру виробництва, можна розпочати вже зараз, потрібно тільки забезпечити правові та фінансові рамки.
В Україні біогаз виробляють на великій кількості невеликих установок. Німецькі автори ідеї співпраці стверджують, що попри війну з рф, обстрілювати такі установки для армії рф безперспективно, оскільки ворог цілеспрямовано руйнує українську енергетичну інфраструктуру, завдаючи ударів по більшим об’єктам таким як електростанції.
Відповідний аргумент може переконати інвесторів, враховуючи, що спорудження установок для виробництва біогазу не потребує великих коштів.