Війна в Україні відкрила правду про Європу. В Європейському союзі роками не хотіли чути попередження про російську загрозу, а більшість питань в ЄС вирішували дві країни. Про це сказав прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький в інтерв’ю Le Monde.
Багато європейських лідерів дозволили російському президенту Володимиру Путіну “спокусити себе”, заявив Моравецький. Нині ж там “шоковані” діями країни-агресор РФ щодо суверенної української держави.
Повернення російського імперіалізму не повинно нас дивувати. Європа опинилася в нинішній ситуації не тому, що була недостатньо інтегрованою, а тому, що вона відмовилася прислухатися до голосу правди. Цей голос уже багато років лунає з Польщі, – сказав Моравецький.
На його переконання, рівноправність в Євросоюзі має декларативний характер і все вирішують Франція та Німеччина. Німецький і французький голос мають першочергове значення.
На папері всі держави-члени ЄС рівні. Але політична реальність показує, що вага німецьких і французьких голосів є домінуючою. Ми маємо справу з формальною демократією, але де-факто олігархією, де влада перебуває в руках найсильніших, – висловив переконання політик.
Європа є набагато сильнішою за Росію. Але якщо ми справді хочемо говорити про демократичні цінності сьогодні, настав час для серйозного самоаналізу в Європі. Надто довго найважливішою цінністю для багатьох країн була низька ціна російського газу. Ми знаємо, що, ймовірно, вона була такою низькою, тому що не була врахована данина кров’ю, яку сьогодні сплачує Україна.
За словами Моравецького, якби вся Європа підтримала позицію Німеччини, то не тільки “Північний потік-1”, а й “Північний потік-2” був би запущений багато місяців тому.
Залежність Європи від російського газу, який Путін використовує як інструмент шантажу проти всього континенту, була б майже незворотною, – сказав польський прем’єр.
Він зазначив, що Париж і Берлін ігнорують голоси таких країн, як Польща, які давно попереджали об’єднану Європу про російський експансіонізм.
На думку Моравецького, Євросоюз свого часу не прислухався до попереджень Варшави щодо планів Росії, і це вказує на велику проблему всередині ЄС.
Європа опинилася у своєму нинішньому становищі, тому що свого часу відмовилася почути правду і не хотіла помічати, що в РФ відродилися демони XIX і XX століть: націоналізм, колоніалізм і тоталітаризм, – підсумував прем’єр Польщі.
Навіть після того як буде подолана імперіалістична Росія від права сильнішого треба позбутися всередині ЄС.
Той факт, що польський голос постійно ігнорується, є лише одним із прикладів ширшої проблеми, з якою сьогодні бореться ЄС: рівність між окремими країнами є лише декларативною. Політична практика показала, що позиції Німеччини та Франції важливіші за інших – зазначив Моравецький у статті для Die Welt.
На його думку, йдеться про формальну демократію і фактичну олігархію, в якій владу тримає найсильніший.
Крім того, сильні роблять помилки і не здатні сприймати критику з боку. Запобіжним клапаном, що захищає ЄС від тиранії більшості, є принцип одностайності. Пошук компромісу між 27 країнами, чиї інтереси так часто суперечать, іноді може викликати розчарування, і компроміс може не задовольнити всіх на 100 відсотків. Однак він гарантує, що кожен голос буде почутий і що прийняте рішення відповідає мінімальним очікуванням кожної держави-члена – вважає прем’єр Польщі.
Росія хоче перетворити Європу на щось знайоме і близьке їй протягом кількох століть: на групу сил із спільно визначеними сферами впливу. Ми повинні перемогти загрозу імперіалізму всередині ЄС. Нам потрібна глибока реформа, яка б повернула спільне благо та рівність на перший план принципів Євросоюзу.
Успіху не досягнути без зміни перспектив: саме держави-члени, а не інституції ЄС, повинні визначити напрямок і пріоритети дій ЄС. Інституції ЄС існують для держав, а не навпаки. Основою співпраці завжди має бути пошук консенсусу, а не перевага сильнішого – заявив Моравецький.