Європейська комісія стикається з кризою через перевищення експорту українського зерна. Ця ситуація призвела до конфліктів Києва з його європейськими партнерами і піддала Брюссель під вплив внутрішньої польської політики.

Девід Клейманн, експерт з торгівлі з центру «Брейгель» у Брюсселі, висловив стурбованість цією ситуацією, наголосивши на негативних наслідках для України та ЄС загалом. З його словами, Politico передає, що така ситуація є відображенням відсутності ефективного лідерства на рівні ЄС.

Він критикує позицію Єврокомісії, яка дозволила імпорт зерна перетворитися на двосторонній конфлікт між Україною та Польщею. Із додатковою критикою він ставиться до комісії за відсутність ініціативи звертатися до суду проти Польщі та Угорщини за порушення законодавства ЄС.

«Це жахливий результат для України та Європейського Союзу в цілому. Незрозуміло, як президент Єврокомісії допустив, щоб імпорт зерна по лінії солідарності ЄС переріс у двосторонню польсько-українську конфронтацію… Ось як виглядає відсутність політичного лідерства. Це враження посилюється тим фактом, що комісія досі не заявила про будь-який намір подати до суду на Польщу та Угорщину за явне порушення ними законодавства ЄС», — сказав Клейманн.

Згідно з матеріалом, деякі країни ЄС погрожують ввести власні обмеження на імпорт, якщо загальноєвропейські обмеження закінчаться 15 вересня. Ці обмеження на імпорт мають серйозний економічний вплив на Україну, особливо в контексті її аграрного експорту, а також порушують принципи єдиного ринку ЄС.

«Це хиткий пісок, який комісія створила, вперше надавши виняток. Піддавшись тоді шантажу, зараз дуже складно вийти в елегантний спосіб», — сказав один з дипломатів ЄС.

Автор статті також підкреслює, що Європейська комісія знаходиться в складній ситуації, намагаючись збалансувати різні інтереси. Додатково висвітлюється зухвала позиція польського міністра сільського господарства, який не вбачає проблеми в односторонніх обмеженнях на імпорт.