Наразі українська розвідка не бачить накопичення російських військ у Білорусі. Рівень загрози із сусідньої країни низький. Також ворог не має необхідного ударного угруповання.

Про це в інтерв’ю РБК-Україна розповів заступник керівника ГУР Міноборони Вадим Скібіцький.

“Ми не бачимо накопичення військ у Білорусі, а тим паче – створення ударного угруповання. Тому ми оцінюємо сухопутну загрозу з Білорусі як низьку. Можливе нанесення повітряних ударів, ракетних ударів, тому що там залишається дивізіон “Іскандерів”, – наголосив представник розвідки.

За його словами, на території Білорусі на ротаційній основі триває підготовка російського особового складу. На сьогодні йдеться про 4200 військовослужбовців. Це не те угруповання, яке можна використати для наступальних дій на півночі, зауважив Скібіцький.

Представник ГУР каже, що цей особовий склад після підготовки з Білорусі перекидають на схід та південний схід України. Спочатку готувалася 2-га дивізія 1 танкової армії, потім 6-та дивізія 3-го корпусу і територіальні війська. Більшість з них зараз заведена на територію Донбасу.

Варто зазначити, що українські військові ставляться до можливого наступу з білорусі цілком спокійно і сприймають його як додаткову можливість послабити ворога. Так, наприкінці лютого генерал-майор Дмитро Марченко, який керував обороною Миколаєва, заявив, що така масштабна операція ЗС рф могла б наблизити Україну до перемоги.

Зокрема, він нагадав про початок повномасштабного вторгнення, коли росіяни йшли колонами, а українські захисники їх успішно утилізовували, брали полонених та відбирали техніку.

“Я сподіваюсь, що він (наступ — прим. ред.) все-таки буде. Не треба цього лякатися, це дуже добре, якщо він буде. Ви маєте розуміти, що є правила війни. Нам, припустимо, щоб підірвати їх з місць, де вони зайняли оборону, треба мати в три рази більше особового складу, техніки. У нас немає цих ресурсів. Тому, коли вони йдуть у наступ, і ми організовуємо контрнаступ, ми прирівнюємо наші сили і нам так легше з ними воювати. Наступу не треба боятися, треба просто добре підготуватися. Військові всі розуміють, що так простіше для нас”, — сказав Марченко в інтерв’ю “НикВести”.

Станом на кінець березня ситуація на кордоні з білоруссю залишається відносно спокійною та контрольованою. Наразі участь РБ у війні обмежується наданням армії рф своєї території для запуску ракет по українським містам, дозволом на використання російською авіацією летовищ для проведення повітряної розвідки та підготовкою особового складу ЗС рф на білоруських військових базах, полігонах і тренувальних центрах.

Попри те, що в Білорусі триває плановий призов на збори військовозобов’язаних, а після інциденту з пошкодженням літака ДРЛС А-50 у Мачулищах уряд планує створити спецпідрозділи, аналогічні українському “Беркуту”, ударних ворожих формувань на території білорусі не спостерігається.

За словами речника Державної прикордонної служби України Андрія Демченка, присутність на території сусідньої республіки особового складу ЗС рф – не новина, і аж ніяк не пряме свідчення того, що найближчим часом з білорусі готується наступ на Україну.

“Російські військові й раніше задіювались у спільних навчаннях з підрозділами РБ, а також проходили там підготовку, після чого поверталися в росію, а замість них прибувала наступна група. Останнім часом в росії не було сформовано ударного угруповання, яке могло б здійснити повторне вторгнення в Україну з території білорусі”, — каже Демченко в коментарі “Телеграфу”.

Водночас, і недооцінювати ворога теж не слід, зазначає речник ДПСУ. Наявна у росії кількість сил може бути використана для провокації на українсько-білоруському кордоні або ж для досягнення, якщо не стратегічних, то тактичних цілей. Зважаючи на це, на північному напрямку продовжується укріплення не лише лінії кордону, а й прикордоння України. Таким чином, підрозділи ДПС, ЗСУ та Нацгвардії матимуть всі можливості для відбиття будь-якої агресії з цього напрямку.