42_main

За рік ГПУ так і не змогла надати досить доказів його провини і тепер зняти санкції в ЄС буде значно легше, вважають експерти

Навколо Генпрокуратури розгорається новий скандал. Як стало відомо, екс-нардеп від Партії регіонів, один із наближених колишнього президента Віктора Януковича Юрій Іванющенко (також відомий як Юра Єнакіївський) домігся закриття кримінальної справи проти нього.

У ГПУ повідомляють, що вже оскаржили рушення суду в апеляційній інстанції, а експерти зазначають, що рішення українського суду може допомогти Іванющенку розморозити свої активи через європейські судові інстанції.

Вчора, 8 лютого, видання "Наші гроші" повідомило, що 27 січня Солом'янський райсуд Києва задовольнив скаргу адвоката Іванющенка і постановив закрити кримінальне провадження від 21 лютого 2015 року. Воно стосувалося незаконного збагачення на суму 72 млн швейцарський франків і організації розкрадання 170 млн гривень держкоштів, отриманих від продажу квот Японії на викиди парникових газів.

Зокрема, суд погодився з доводами захисника Іванющенка, що Генпрокуратура за рік не змогла нічого зробити, щоб зібрати докази провини колишнього депутата.

"Скаргу адвоката… на бездіяльність заступника Генерального прокурора України Столярчука Юрія Васильовича, яка допущена в ході досудового розслідування у кримінальному провадженні… – задовольнити", – йдеться в постанові суду.

У Генпрокуратурі, в свою чергу, підтвердили, що суд прийняв таке рішення.

"Дійсно, Солом'янський суд прийняв рішення, яким нібито зобов'язав Генпрокуратуру закрити виробництво. Але рішення суду не вступило в законну силу, оскільки було нами оскаржене в апеляційному порядку", – заявив помічник генерального прокурора України Владислав Куценко.

В. Куценко також додав, що інформація, яка поширена в ЗМІ про те, що кримінальне провадження щодо Іванющенка закрите, не відповідає дійсності.

"Генпрокуратура не закривала і не планує закривати кримінальне провадження, розпочате щодо незаконної діяльності пана Юрія Іванющенка. Більш того, він у нас зараз є підозрюваним і знаходиться в міжнародному розшуку", – сказав він.

Адвокат Ігор Фомін пояснив Сегодня.ua, що так як рішення у справі прийняв слідчий суддя, відповідно, справа знаходиться поки на стадії досудового розслідування. "Ще обвинувальний акт (в суд) не направлявся", – сказав він, додавши, що рішення слідчого судді взагалі не підлягають оскарженню і вступають в силу відразу. Тобто ГПУ замість подачі апеляції повинна була виконати рішення судів.

"Апеляція довго розглядати цю справу не буде. Це я вам гарантую, бо там дуже короткі термін", – сказав Ігор Фомін, зазначивши, що апеляційний суд виходить за межі, встановлені кримінально-процесуальним кодексом, коли приймає рішення у таких справах. "В основному це відбувається у справах з політичним підтекстом", – додав адвокат.

При цьому, як зазначає правозахисник Едуард Багіров, виникає питання, чому правоохоронці протягом року так і не надали належних доказів провини Іванющенко.

"Один рік – це більш ніж достатній календарний термін для того, щоб співробітники прокуратури спільно з іншими правоохоронцями знайшли докази і в рамках кримінальної справи і передали в суд для судового розглядів. Таке відчуття, що йде якийсь прокурорсько-бандідскій договірняк", – сказав правозахисник Сегодня.ua.

Але не варто забувати і можливості "покупки" судового рішення зазначає заступник голови Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. "Суди (в Україні) корумповані і для людей з мільярдами не питання купувати рішення судів. Те, що там (в ГПУ) гальмується, але все-таки процеси йдуть, а робиться все на рівні судів", – сказав він Сегодня.ua.

Доказ для європейців

Як надалі вирішиться справа Іванюшенка, поки сказати складно, але прийняте по ньому рішення слідчого судді вже дає додаткові аргументи для захисту Іванющенка в європейських судових інстанціях і, зокрема, в Генеральному суді ЄС (Люксембург), який розглядає питання екстрадиції і "заморозки" активів, зазначають експерти.

"Коли в ЄС розглядається справа про екстрадицію зазначеного людини, якщо він в розшуку, або будь-який інший питання, пов'язане з наявністю його арештів рахунків, або майна, такі рішення українських судів будуть враховуватися", – пояснює Ігор Фомін.

Адвокати будуть дуже швидко закривати подібні кримінальні справи, прогнозує Едуард Багіров. "Європейські суди дуже швидко зорієнтуються і буквально за місяць-півтора винесуть рішення і виведуть всіх з-під списку санкцій, якщо ГПУ нічого не зробить. І більш того це буде дуже сильний шкоди авторитету ГПУ серед колег з європейських країн, тому що інші заяви на інших громадян, які подадуть наші правоохоронці, європейці тепер вивчатимуть з обережністю", – пояснив він.

Як відомо, питання про продовження санкцій ЄС проти ряду українських екс-чиновників буде розглядатися на початку березня. Останнє рішення українського суду у справі Іванющенко, звичайно не гарантує, що санкції проти нього продовжені не будуть, але ймовірність такого розвитку подій збільшується, відзначають експерти.

"Сподіваюся, що європейці збережуть дії списку санкцій, але з мого досвіду можу сказати, що ймовірність того, що санкції (з Іванющенко) знімуть набагато більше, ніж вплив Генпрокуратури на рішення цього питання на користь європейської сторони", – сказав Едуард Багіров.

Щоб цього уникнути, Генпрокуратурі потрібно поквапитися з подачею обвинувального акта. "Потрібно подати обвинувальний акт прокуратури до суду, і він повинен бути заснований на доказах", – відзначає Ігор Фомін.

Політичний аналітик Павло Нусс раніше повідомляв, що Генпрокуратура вже підготувала необхідний комплекс матеріалів, щоб забезпечити заочне засудження представників "сім'ї" Януковича.

Раніше начальник управління спецрозслідування ГПУ Сергій Горбатюк повідомляв, що з 18 членів "Сім'ї", до яких застосовано санкції ЄС, за кордоном знайдені і заблоковані активи у восьми.

"Зараз санкції ЄС накладені на вісімнадцять екс-чиновників, з них активи виявлені в восьми. По двох – Юрій Іванющенко і Сергію Арбузову – є підтвердження від правоохоронних органів про арешт їх активів в рамках кримінального процесу", – сказав він.

Горбатюк уточнив, що в рамках кримінального процесу у Іванющенка арештовані 1,8 млн швейцарського франків і 30 млн дол. в Латвії, 575 тис. дол. в Монако.

Тривожний дзвінок

Яке рішення ЄС прийме щодо продовження санкцій прогнозувати складно, але вже сьогодні зрозуміло, що випадок з рішенням у справі Іванющенко – це дуже тривожний дзвінок для влади, вважають експерти.

"Для влади це не дзвіночок, а дзвінок про її ефективність. Сподіваюся, що Майдану і нічого такого не буде, але на виборах найближчих, які будуть, влада отримає (належну оцінку виборців). Тут не вийде ні у кого з коаліції сховатися (від відповідальності)", – зазначив Олексій Голобуцький, додавши, що ця тенденція яскраво почне проявлятися тоді, коли в Україні з'явиться нова артикульована політична сила.