Авіація – це чи не єдине, що відсутнє в України для успішного захисту і подальшого контрнаступу ЗСУ.
В інтерв’ю українському виданню полковник запасу, військовий льотчик-інструктор Роман Світан розповів, коли Україна все ж отримає авіацію і на які літаки може розраховувати.
“Раніше весни, ми, звичайно, точно не отримаємо літаки. А ось якщо рішення про підготовку льотчиків (наприклад, на Британських Typhoon) буде ухвалене навіть завтра, то отримати літаки разом з льотним складом ми зможемо не раніше, ніж за три місяці. Але реально льотний склад вчиться від 3 до 6 місяців, залежно від класу льотчика і його нальоту” – зазначив він.
Щодо типу літаків, Світан зазначив:
“F-16 C/D – це непогана модифікація літака. Він може нести на собі практично весь спектр авіаційних озброєнь: керовані бомби і ті, що вільно падають, ракети “повітря-земля”, керовані і некеровані ракети “повітря-повітря”. Він може використовуватися і як винищувач, і як перехоплювач, він веде повітряний бій (у нього є гармата), а також працює по землі як штурмовик і бомбардувальник.
Дуже важлива і кількість – нам все-таки краще отримувати літак однієї модифікації, щоб наші льотчики літали на одній модифікації, а інженери і техніки використовували один літак. Але якщо F-16 на даному етапі складно передати з якихось причин, то можна почати з того ж “Тайфуну”. Тому що їх теж багато вироблено, понад 600, і хоча б одну бригаду з двох ескадрилій ми могли б сформувати. Тим більше, що англійці вже готові вчити на них наших льотчиків.
Ці два літаки – оптимальний варіант. Французькі літаки, “Міраж” і “Рафаль”, теж відмінні, але найкраще F-16 або F-16 з Typhoon” – підсумував експерт.
Водночас Світан зауважив, що після поїздки Верховного Головнокомандувача до Штатів ми вже почули рух техніки. Спочатку легкої, Bradley і Marder, а потім вже на січневому Рамштайні було ухвалене рішення про передачу важкої техніки. А це вже говорить про те, що однозначно буде ухвалене рішення і щодо передачі авіації – одне тягнеться за іншим. Тому авіація у нас точно буде.
“Однозначно нам її дають для звільнення територій України до кордонів 1991 року. У будь-якого винищувача мінімальний бойовий радіус – 500 кілометрів. Тому ці машини можуть працювати до такої глибини. А це означає Донбас, Запорізька область, Крим – вся окупована територія України буде звільнятися за допомогою авіації. Сама по собі авіація, особливо рівня багатофункціональних винищувачів, це чотири в одному, тобто одна літаюча платформа може виконувати відразу чотири завдання: винищувача, перехоплювача, штурмовика і бомбардувальника. А тому, виходячи з необхідності, ці платформи будуть нести або бомби, або ракети, або будуть виконувати певні завдання протиповітряної та протиракетної оборони. Вже видно, що наші партнери однозначно вирішують питання (спільно з Україною) щодо деокупації нашої країни до кордонів 1991 року”.
Роман Світан також розповів про наступні завдання для ЗСУ та імовірний кинець війни
“У нас буде дві стратегічні завдання. Перша – вийти на узбережжя Азовського моря і зайти в Крим. Тобто вихід на узбережжя, перетин російського сухопутного коридору, відсікання кримсько-херсонського угруповання від постачання та його оперативне оточення, а далі, за допомогою дальніх ракет добивання в Криму. Це можна до літа або точно за літо, якщо будуть такого роду озброєння.
Питання Донбасу буде другим стратегічним завданням. Швидше за все, зачистка Донбасу буде виконуватися теж після відсікання від російської території. Для цього потрібно вийти з-під Сватового на Луганськ, від Луганська до Краснодона, на Таганрог, можливо західніше Таганрога, на Новоазовськ (щоб не заходити в Росію), відсікання по сходу Донецького кряжу і його зачистка до кінця року. Якщо така динаміка [постачання озброєнь] буде збережена такою, якою вона зараз почалася, цього року ми можемо вийти на кордони 1991 року” – підсумував експерт.