У середу, 14 червня, британські винищувачі Typhoon піднялися в небо Естонії, щоб супроводити російські літаки Іл-20 і два Су-27 поблизу повітряного простору НАТО.

Повідомляє пресслужба Королівських ВПС Великої Британії у Twitter.

“Літаки Typhoon з експедиційного повітряного крила 140 (EAW) були підняті в небо в Естонії сьогодні вдень для перехоплення Іл-20 Coot-A і двох Су-27 Flanker-B російських ВПС, які пролітали поблизу повітряного простору НАТО”, – йдеться у повідомленні.

Як зазначили у британських ВПС, проліт російських літаків не відповідав міжнародним нормам.

За даними британських військових, російські повітряні судна не зв’язалися з відповідним районом польотної інформації.

“Шановні пасажири, через навчання у повітряному просторі Німеччини рейс затримується на 30 хвилин”. Таке та подібні оголошення почули пасажири багатьох європейських авіаліній, у тому числі ті, хто 13 червня  прямував рейсом Варшава – Брюссель, тобто маршрутом, що пролягає над німецькою територією. 

Наймасштабніші в історії Альянсу повітряні навчання Air Defender 23 справді спричинили незручності для цивільної авіації. 

Але вони засвідчили, що НАТО серйозно ставиться до обіцянки захищати “кожен дюйм” своєї території та всерйоз сприймає потребу бути готовим до такого розвитку подій.

Хоча, вочевидь, ця підготовка відбувається не без проблем. 

Минуло майже дев’ять років відтоді, як у 2014 році, після нападу РФ на Україну, всі держави-члени Альянсу зобовʼязалися підвищити свої оборонні витрати до рівня щонайменше 2%, але усі проблеми лишаються актуальними: лише кілька держав досягли поставленої мети. 

Тому в той час, як Україна розгортає контрнаступ, в НАТО шукають гроші на власні оборонні бюджети.

І робити це доводиться паралельно з продовженням військової підтримки України, яка, до слова, не входить у підрахунок оборонних бюджетів держав-членів Альянсу. Тож це питання стане одним з ключових на саміті лідерів НАТО, який відбудеться за чотири тижні у Вільнюсі. 

В Україні саміт багато хто вважає історичним: не в останню чергу тому, що він, як сподіваються, прояснить долю вступу нашої держави до Альянсу.

А 15-16 червня у Брюсселі пройде зустріч міністрів оборони НАТО, які підготують фундамент до липневого саміту. 

Також канцлер Німеччини Олаф Шольц заявив про необхідність обговорювати гарантії безпеки для України.

Про це він сказав на урядовій пресконференції, повідомляє DW.

Шольц зазначив, що Берлін уже давно спілкується про це зі своїми найважливішими союзниками.

За словами німецького канцлера, йдеться і про те, щоб бути готовими забезпечити безпеку тоді, коли війна Росії проти України вже закінчиться.

Він наголосив, що не може бути мови про те, щоб “якимось чином заморозити війну і узаконити російський загарбницький набіг”, як закликають деякі сторони.

“Російський президент явно хоче поглинути деякі сусідні території: він має такий план щодо України, і, абсолютно очевидно, це також його план щодо Білорусі”, – упевнений Шольц.

Саме тому, як підкреслив Шольц, важливо підтримувати Україну і вести “конкретну розмову про гарантії безпеки”.

“І саме тому важливо чітко заявити, що ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно, і що ми не погодимося на нав’язаний мир. Росія має вивести війська”, – додав він.

Нагадаємо, на зустрічі глав держав та урядів Польщі, Франції та Німеччини у Парижі обговорювалися питання прагнення України до членства в НАТО і гарантій безпеки з боку союзників.