У Фінляндії не виключають, що війна в Європі може вийти за межі України
Війна може вийти за межі України та розгорнутись у Європі. Такий сценарій вважають цілком ймовірним у Фінляндії.
Про це CNN заявив глава МЗС країни Пекка Хаавісто. Він зауважив, що саме тому так важливо наразі підтримувати Україну.
“Звичайно, така ймовірність є. І тому зараз так важливо підтримувати Україну”, – зазначив дипломат.
Водночас на запитання чи зможе Україна виграти війну, Хаавісто сказав, що українці можуть виграти цю битву.
Вони можуть зберегти ситуацію, і в цьому сенсі можуть виграти цю битву. Я думаю, що вони, звичайно, морально на високому рівні. Вони дуже згуртовані. Їм потрібна наша підтримка,
– сказав фінський дипломат.
У світі розуміють ризики, які становить Росія
Фінляндія, яка має загальний кордон з Росією протяжністю 1 300 кілометрів, раніше намагалася уникати конфронтацій з непростим сусідом, і не розглядала вступ до НАТО.
Однак, усе змінилося відразу після вторгнення Росії в Україну.
Після того, як Туреччина розблокувала вступ країн до НАТО та ухвалення рішення під час саміту НАТО у Мадриді, кожна країна-член НАТО повинна ратифікувати приєднання Фінляндії та Швеції у своїх парламентах.
Однак, у НАТО переконані, що цей процес не займе багато часу, адже і Швеція, і Фінляндія – це сильні демократії з сильними військами.
Та країни почали діяти не чекаючи на приєднання до НАТО. Так, Фінляндія вперше розмістить свої військово-повітряні сили на Полярному колі. Фінляндські винищувачі F-35 з’являться у районі міста Рованіемі.
Через загрозу з боку Росії Джо Байден у травня пообіцяв, що США та союзники збільшать свою присутність у Балтійському морі. Це трапиться, щоб гарантувати безпеку ще до приєднання Фінляндії та Швеції до Альянсу.
Щобільше Колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен висловився стосовно шансів Росії у разі нападу на Литву. Він переконаний, що Володимирові Путіну з його армією не вдасться здолати Альянс.
Відповідну думку він оголосив під час спільного з Андрієм Єрмаком брифінгу. На ньому Андерс Фог Расмуссен підкреслив, що Литва зараз реалізує санкції, накладені проти Росії. І саме тому країна-агресорка розсипається погрозами, передає 24 канал.
Обмеженням транзиту може скористатись Росія
Колишній генсек НАТО зауважив, що обмеження транзиту може зіграти на руку Росії. Мовляв, у неї з’явилась вагома причина розв’язати черговий конфлікт. Але він додав, що не чув про можливість нападу Володимира Путіна на Литву.
Якщо ж це і станеться, то в Альянсі не бояться диктатора. Фог Расмуссен підкреслив, що в НАТО робитимуть все можливе задля того, щоб уникнути можливої ескалації конфлікту. І саме для цього зараз активно підтримують Україну.
Як підкреслив колишній генсек НАТО, з цією метою Україну продовжують забезпечувати зброєю. Принаймні тією, яку можуть надавати нашій державі. А все тому, що саме вона бореться від усього Альянсу з російською агресією.
Але ми не боїмося Путіна. Я можу вас запевнити, що якщо він подумає атакувати Литву, то це означатиме атаку проти всіх країн-членів НАТО. Означатиме використання 5 статті і військову реакцію з боку усіх,
– підкреслив Фог Расмуссен.
Він зауважив, що якби теоретично Росія таки напала на Литву, то Альянс здолав би її. А все тому, що він значно потужніший за країну-агресорку. Тож, переконаний колишній генсек НАТО, Путін не наважиться нападати на Литву.
У 2008 році НАТО припустилось помилки
Андерс Фог Расмуссен зауважив, що НАТО у 2008 році припустилось помилки. Мовляв, тоді необхідно було надати Україні план дій щодо вступу до Альянсу.
Він зауважив, що зволікання НАТО негативно вплинуло на подальші дії Путіна. Президент Росії отримав хибний сигнал, що він зможе продовжувати захоплювати території, і йому за це нічого не буде.
Фог Расмуссен підкреслив, що Захід у ситуаціях з Грузією й Україною відреагував надто мляво. Що й дозволило країні-агресорці 24 лютого повномасштабно вторгнутись на територію нашої держави.