Президент Німеччини Франк-Вальтер Штайнмаєр провів телефонну розмову з президентом України Володимиром Зеленським, у якій отримав запрошення приїхати в Україну.
Як пише “Європейська правда”, про це повідомляє Spiegel.
Зазначається, що у 45-хвилинній розмові Штайнмаєр запевнив Зеленського у повній підтримці Німеччиною України. За словами речниці, усі непорозуміння з минулого владнали” і Зеленський запросив в Україну федерального президента і канцлера. Втім, поки невідомо, чи Штайнмаєр готовий поїхати до Києва і коли можлива ця поїздка.
Керівник Офісу президента України Андрій Єрмак підтвердив, що розмова справді відбулася. “Німеччина залишається потужним союзником України. Про деталі буде офіційне повідомлення, можу лише сказати, що надія росіян на розкол єдності Європи у підтримці України – марна”, – прокоментував він.
Нагадаємо, останніми тижнями у відносинах Києва і Берліна виникла додаткова напруга через відмову у візиті Штайнмаєру – українська сторона відмовилась його приймати через багаторічні тісні відносини з Росією, запросивши натомість федерального канцлера.
Олаф Шольц визнав, що не хоче їхати до Києва, поки там не побуває президент Франк-Вальтер Штайнмаєр, та натякнув, що чекає від України кроків назустріч для залагодження цієї ситуації.
Зокрема, канцлера Олафа Шольца протягом тижнів критикували за його дії під час війни в Україні. Після того тижнів вагання щодо поставок важкого озброєння минулого тижня стався розворот і було позитивне рішення щодо поставок зенітних танків.
Існує також критика, що, на відміну від багатьох інших західних керівників, він ще не приїхав до Києва, щоб показати свою підтримку президенту України Володимиру Зеленському. У програмі ZDF “Що тепер, пане Шольц?” Шольц захищав свій курс.
На запитання, коли він поїде в українську столицю, канцлер сказав, що все ще вважає “досить безпрецедентною подією” те, що федеральний президент Франк-Вальтер Штайнмаєр “був виключений”. “Це заважає справі” – сказав Шольц.
У середині квітня візит Штайнмаєра зірвався, оскільки українська сторона його не запросила. Він хотів поїхати до Києва з главами держав Польщі, Латвії, Естонії та Литви, які зрештою виїхали без нього.
Посол України Андрій Мельник різко розкритикував відмову Шольца їхати до Києва. “Грати в ображену сосиску – звучить не дуже по-державницьки. Йдеться про найжорстокішу війну на знищення з часів нападу нацистів на Україну, це не дитячий садок” – заявив він.
Шольц зазначив, що не можна сказати такій країні, як Німеччина, “яка надає стільки фінансової допомоги, стільки військової допомоги, яка потрібна, коли йдеться про гарантії безпеки, які важливі для України в майбутньому”, що “президент не може приїхати”. Посол України в Німеччині Андрій Мельник розкритикував відмову Шольца від візиту до Києва, зазначивши, що той “вдає ображену ковбасу”.