Росія обрала шлях конфронтації, оголосивши часткову мобілізацію, підтримавши організацію незаконних “референдумів” на окупованих територіях України та знову пригрозивши застосуванням зброї масового знищення. Про це йдеться у заяві глави дипломатії ЄС Жозепа Борреля.
ЄС знову заявляє про своє найрішучіше засудження планів щодо організації незаконних “референдумів”, спрямованих на анексію Росією частин Донецької, Херсонської, Луганської та Запорізької областей – територій України, які наразі окуповані Росією. Ці незаконні “референдуми” є ще одним кричущим порушенням незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України та серйозним порушенням Статуту ООН, – йдеться у заяві.
У ЄС нагадали, що Росія, її політичне керівництво та всі причетні до організації цих “референдумів”, а також до інших порушень міжнародного права та міжнародного гуманітарного права в Україні будуть притягнуті до відповідальності, а щодо Росії будуть введені додаткові обмежувальні заходи в найкоротший термін.
На додаток до величезних страждань, заподіяних російською агресією українському народу, Росія вирішила ще більше збільшити вартість своєї війни також для російського населення через часткову мобілізацію, – заявили в Брюсселі.
У заяві також відзначаються успіхи Збройних Сил України під час нинішнього контрнаступу.
Згадки про ядерну зброю не похитнуть нашої рішучості, рішучості та єдності стояти на боці України та нашої всебічної підтримки здатності України захищати свою територіальну цілісність та суверенітет стільки, скільки потрібно, – йдеться у заяві.
Також зазначимо, Міністри закордонних справ України, Польщі й Британії, які перебувають у Нью-Йорку для участі у Генасамблеї ООН, зустрілися у тристоронньому форматі та скоординували кроки для протидії російській агресії з огляду на рішення Путіна про часткову мобілізацію. Про це повідомили в МЗС України.
Україну на зустрічі представляв Дмитро Кулеба, Польщу – глава МЗС Збіґнев Рау, Британію – Джеймс Клеверлі, який обійняв цю посаду після обрання Ліз Трасс лідеркою консерваторів та прем’єркою.
У спільній підсумковій заяві міністри ” засудили подальшу мобілізацію сил в Росії, що лише відкидає можливість встановлення миру”, та зафіксували домовленість:
– продовжувати непохитну підтримку України з боку Польщі та Великої Британії в протидії агресії Росії до перемоги України;
– розробити пропозиції щодо довготривалої підтримки України, аби допомогти їй попереджати та відбивати майбутні напади;
– розвивати тристороннє співробітництво, зокрема зміцнювати оборонні можливості трьох країн та східного флангу НАТО.
Нагадаємо, тристоронній формат співпраці заснували невдовзі перед початком повномасштабної війни. Про це йдеться у спільній заяві глав МЗС України, Британії та Польщі, що була ухвалена в Києві. У заяві наголошується, що три держави мають глибокі історичні зв’язки, засновані на спільних цінностях, спільній відданості миру і безпеці та спільній історії протистояння агресорам, які загрожують свободі в Європі.
Ми повторюємо, що кожна європейська держава вільна обирати або змінювати свої заходи безпеки, включаючи договори про союз, і що жодна держава не може розглядати будь-яку частину Європи як сферу свого впливу, – наголосили міністри.
Вони підкреслили, що три країни посилюватимуть спільну роботу для забезпечення стабільності та посилення стійкості України, зміцнюючи демократію на кордоні у Східній Європі.
З цією метою ми домовилися розробити тристоронній меморандум про співпрацю. Це продемонструє нашу відданість подальшому зміцненню стратегічного співробітництва та взаємодії між нашими трьома державами щодо найбільш пріоритетних питань підтримки України.