Президент України Володимир Зеленський запропонував главі Росії Володимиру Путіну зустрітися й поговорити на Донбасі. У відповідь нашого гаранта запросили в Москву. Потім у мережі з’явилася інформація про те, що їхні переговори можуть відбутися в Ізраїлі, Ватикані або Австрії. До остаточних домовленостей сторони можуть розглянути ще з десяток варіантів для місця зустрічі.
Однак досвідчені дипломати переконують: не так важливо, де саме Зеленський буде говорити з Путіним, як те, про що вони будуть домовлятися і якими будуть реальні результати їхнього діалогу.
Те, що Зеленський хоче і може зустрітися з Путіним – однозначно добре і правильно, однак є чимало “але”. Наприклад, деякі досвідчені дипломати не радять українському лідеру вести переговори з Путіним віч-на-віч через його недостатню політичну досвідченість.
Офіційному Києву, як відзначають експерти, не варто бути надмірно нав’язливим і випрошувати зустріч із Путіним. Адже росіяни – підковані маніпулятори і легко зможуть продавити насамперед свої давні “хотілки”.
Кремль часто створює проблеми, а потім наполягає саме на своїх варіантах їх вирішення. Цей прийом досить часто успішно проходив із довірливими європейцями. Чого тільки варте стягування військ РФ до кордонів України, результатом якого став діалог між Путіним і президентом США Джо Байденом.
Колишній посол України в Хорватії Олександр Левченко розуміє стурбованість Зеленського і його прагнення поговорити з Путіним.
“З ким йому ще її [війну] обговорювати, як не з Путіним? Чия армія стоїть на порозі українсько-російського кордону? Російська. Україна стурбована маневрами Збройних сил Росії навколо наших кордонів. Тому саме нам потрібно поставити питання щодо цілей всього цього – або це ультиматум, або якийсь інший підтекст. Думаю, переговори ведуться по дипломатичних каналах і не відкидається, що така зустріч десь і буде. У мене в цьому сенсі оптимізм”, – зазначив він.
А ось колишній посол України в США та заступник міністра закордонних справ Валерій Чалий вважає, що зараз зустрічатися керівництву України з главою Росії один на один – дуже небезпечно з погляду реалізації саме інтересів нашої держави.
“На таку розмову або переговори можна йти, коли є сильна позиція. У нас зараз її немає і для балансу необхідна участь наших партнерів. Що стосується самого місця зустрічі – це річ важлива, але не ключова. Очевидно, не можна погоджуватися на Росію або її країни-сателіти. Зрештою, важливий же не факт зустрічі, а результат після неї”, – уточнив він..
Найважливіше – зміст переговорів
Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк зазначив, що фактична згода Путіна на зустріч із Зеленським – уже непогано. Тепер важливо зробити переговори змістовними і наповненими дійсно важливими питаннями, які призведуть до конкретних рішень проблем.
Україна пропонує Росії будь-який прийнятний для обох сторін варіант зустрічі: чи Донбас, тому що саме там йде війна, або ж іншу нейтральну країну.