Український президент Володимир Зеленський може зустрітися з главою РФ Володимиром Путіним в кінці цього року або на початку 2022. Така інформація з’явилася у ЗМІ.

Експерти для видання “Коментарі” оцінили ймовірність, необхідність, а також ризики даних переговорів.

“Я багато разів говорив, що боюся всіх двосторонніх контактів з Путіним. Якщо Зеленський опиниться з ним один на один, Путін його переграє, “передавить”, обдурить. Небезпеки я бачу, а що ми можемо витягти?”, – зазначає професор політології Києво-Могилянської академії, науковий директор Фонду “Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва” Олексій Гарань.

За його словами, Росія демонстративно не хоче йти на принципові поступки Україні. Більш того — продовжує обстріли на Донбасі.

“Не думаю, що зараз Путін змінить свою позицію. Він буде чекати формування нової коаліції в Німеччині після виборів, що пройшли там 26 вересня. І чекати з надією, що нова влада ФРН буде більш сприятливою для нього”, — вважає професор.

Крім того, на його думку, Путін буде чекати результату президентських виборів у Франції, намічених на весну 2022 року. “Якщо Путін і зустрінеться із Зеленським, то лише, щоб дотиснути на якісь поступки. Тому надії на зустріч з Путіним наразі, тим більше двосторонню, я б не плекав”, — резюмує Олексій Гарань.

Переговори між Зеленським і Путіним могли б зрушити з мертвої точки і питання врегулювання конфлікту на Донбасі.

Директор аналітичного центру “Третій сектор”, політолог Андрій Золотарьов не виключає, що зустріч Зеленського з Путіним може дати позитивний результат в економічному ракурсі.

“Якщо говорити про кінець-початок наступного року, могли б бути якісь нові домовленості щодо газу. З огляду на те, що ми зустрічаємо опалювальний сезон з наполовину порожніми (або наполовину повними) газовими сховищами. Ситуацію, на думку енергетичних експертів, можуть врятувати тільки прямі домовленості і прямі поставки. Але ми, як відомо, з агресором як би не торгуємо, газ у нього як би не купуємо. Однак в умовах, що склалися, елементарно ризикуємо залишитися на зиму без газу. А це загрожує надзвичайною ситуацією”, — попереджає політолог.

З політичної токи зору, зустріч, на його думку, може бути вигідною Зеленському — показати активну зовнішню політику. Була поїздка в США, зустріч з Байденом. Тепер ось, діалог з Путіним.

“Але російська сторона спочатку висунула таку умову, яка ставить Зеленського в незручне становище — питання Криму обговорюватися не буде. Прийняти такі умови, значить поставити себе під критику нашого патріотичного табору. Не прийняти — означає, що зустріч не відбудеться, — пояснює Андрій Золотарьов. — Втім, є непрямі ознаки, що торг щодо порядку денного зустрічі — можливий”.

Переговори між Зеленським і Путіним могли б зрушити з мертвої точки і питання врегулювання конфлікту на Донбасі, вважає експерт.

“Правда, російське керівництво акцентує, що українська сторона не виконала домовленості, які були досягнуті в грудні 2019 року (імплементація формули Штайнмайера). Внаслідок цього, мовляв, немає предмета для нового розмови. Але це — в жорсткій постановці питання. Формулювання можуть пом’якшити, — зазначає Андрій Золотарьов. — І деякі спікери Російської Федерації ймовірність такої зустрічі допускають”.