У вівторок, 1 лютого, в Україні одночасно перебуватимуть із візитом прем’єр Великої Британії Борис Джонсон та глава уряду Польщі Матеуш Моравецький.

Про це повідомляють Факти ICTV.

В українському МЗС називають офіційні візити іноземних топ-посадовців фактором дипломатичного стримування Росії та зниження безпекових загроз, що виникли через скупчення російських військ поблизу кордонів України.

Згідно з прогнозами, Джонсон та Моравецький, перебуваючи в Києві, оголосять про започаткування нового формату співпраці з Україною. Візит західних лідерів відбувається на тлі загострення ситуації на кордонах України. Факт візиту Бориса Джонсона до Києва напередодні підтвердили в Офісі президента України. Відомо, що прем’єр Британії проведе зустрічі з українським лідером Володимиром Зеленським та іншими високопосадовцями. Ключовими темами будуть: безпека, шляхи деескалації, військово-технічна співпраця.

Прем’єр Польщі Матеуш Моравецький також проведе переговори із президентом України. Крім того, запланована зустріч із головою українського уряду Денисом Шмигалем.Нещодавно міністр закордонних справ Великої Британії Елізабет Трасс поінформувала, що Лондон розглядає можливість створення тристороннього союзу з Україною та Польщею.

Згодом можливість такого альянсу підтвердив голова українського МЗС Дмитро Кулеба. За його словами, в українській зовнішній політиці давно присутня ідея чорноморсько-балтійської вісі, й цьому може сприяти союз із Великою Британією та Польщею. Усі політологи, з якими поспілкувалися Факти ICTV, згодні з тим, що, з огляду на одночасний візит до Києва Бориса Джонсона та Матеуша Моравецького, можна сподіватися, що деталі нового союзу будуть озвучені вже сьогодні.

За прогнозами політологів, може бути підписана декларація – рамковий документ, який окреслить формат та подальші напрямки розвитку такого регіонального альянсу.

– Найімовірніше, може бути певна офіційна декларація про створення, такий загальний політичний документ, рамковий документ. Але враховуючи, що в нас є стратегічна угода з Великою Британією, дуже активне партнерство в різних форматах із Польщею, це дуже важливо. І це ще раз підтвердить, що і Велика Британія, і Польща в нинішній складній ситуації є для нас одними з головних союзників, – зазначив у коментарі голова правління Центру прикладних політичних досліджень Пента Володимир Фесенко.

За словами політолога, з високою ймовірністю це буде ще один регіональний “трикутник”. Створення таких “малих альянсів”, регіональних партнерств передбачено зовнішньополітичною стратегією України. Так, на сьогодні вже існують такі формати взаємодії, як: Люблінський трикутник (Україна, Польща і Литва), Асоційоване тріо (Україна, Грузія та Молдова), Квадрига (Україна та Туреччина).

Володимир Фесенко наголосив, що в умовах російської агресії укладення нового союзу є дуже важливим кроком, з огляду на активну підтримку України з боку Лондона та Варшави.