Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг наголосив, що найперше завдання Північноатлантичного альянсу по війні Росії проти України – щоб агресор не переміг. 

Про це  він заявив, виступаючи перед Лігою робочої молоді (AUF) на норвезькому острові Утойя. 

У випадку перемоги Росії у диктатора РФ Володимира Путіна буде підтвердження, що насильство працює, – та інші сусідні країни можуть бути наступними. 

“У наших інтересах, щоб Путін не досяг успіху у своїх амбіціях щодо України”, – підкреслив він. 

Ситуація в Україні показує, наскільки небезпечним є президент Росії і наскільки обачними мають бути країни, аби забезпечити нормальну безпекову ситуацію. 

“Світ, у якому урок для Путіна полягає в тому, що він отримує те, що хоче, застосовуючи військову силу, також є для нас небезпечнішим світом”, – пояснив генсек Альянсу. 

Столтенберг зазначив, що триває жорстока та кривава війна на виснаження, і Захід повинен залишатися непохитним у підтримці України. Він зазначив, що союзники сплачують ціну за це, отримуючи інфляцію та інші витрати. 

“Але пам’ятаєте – ціна, яку ми платимо, може вимірюватися грошима. Ціна, яку платить Україна, вимірюється людськими життями. Щодня сотні вбитих чи поранених. Ми несемо моральну відповідальність за їхню підтримку. Це незалежна країна з населенням понад 40 млн, яка несправедливо зазнає жорстокої агресивної війни. Ми не можемо бути байдужими до цього”, – додав він. 

Столтенберг нагадав, яку роль і мету несе Альянс і наскільки важливо зараз дотримуватися цих засад. 

“НАТО – це спільнота, основна ідея якої полягає в тому, що напад на одну країну є нападом на всі. Один за всіх, усі за одного. Її мета – не спровокувати війну, а запобігти війні, зберегти мир. Як це робило НАТО протягом понад 70 років.”, – сказав Столтенберг. 

Зараз ці питання важливіші, ніж будь-коли. Оскільки війна йде в Європі, де Росія напала на Україну. 

“Президент РФ Путін напав на ні в чому не винну країну та народ із застосуванням військової сили для досягнення своїх політичних цілей. Те, що він робить, кидає виклик світовому порядку, у який ми віримо. Де всі країни, великі й малі, можуть обрати свій власний шлях. Він не визнає суверенітету інших країн. Зрештою, війну спровокувала його вимога російського контролю над Україною, його вимога не розширювати НАТО. Він не поважає бажання України стати частиною нашої спільноти, а також – суверенні рішення інших країн подати заявку на членство в НАТО”, – сказав він. 

Тому наразі НАТО має два завдання – підтримувати Україну і не допустити переростання конфлікту в повномасштабну війну між Альянсом і Росією. 

“Ми підтримуємо право України на самооборону. Це право закріплене міжнародним правом. Український народ проявив велику мужність протягом всієї війни”, – сказав генсек НАТО. 

Столтенберг нагадав, що відколи Росія окупувала Крим у 2014 році, НАТО та країни Альянсу, такі як США, Канада, Велика Британія та Туреччина, допомагали Україні. Багато країн, долучилися до цього, включаючи Норвегію. 

“На саміті НАТО в Мадриді трохи більше місяця тому всі країни НАТО погодилися, що ми підтримуватимемо їх стільки, скільки буде потрібно. Ми маємо моральний обов’язок підтримати їх. Вони є незалежною країною з понад 40 мільйонами людей, які невиправдано піддаються жорстокій загарбницькій війні. Ми бачимо військові дії, напади на цивільне населення та руйнування, яких не було з часів Другої світової війни. Ми не можемо бути байдужими до цього”, – наголосив генсек Альянсу.