Президент Володимир Зеленський підкреслив, що Україна – парламентсько-президентська республіка та українська влада передбачили усі можливі варіанти на випадок можливого вбивства когось із керівництва країни.

Про це Зеленський повідомив під час розмови по відеозв’язку в Українському домі в Давосі

“Згідно з нашим законодавством, є кому управляти державою.

Ми були підготовлені та розділені, я, прем’єр-міністр та голова парламенту. У нас – парламентсько-президентська республіка. Ми розуміли, якщо буде та чи інша втрата, ми будемо готові до цього процесу. Ми розділили Кабмін на дві частини, це було два дублі, щоб країна могла бути захищеною навіть від таких результатів”.

Зеленському двічі ставили питання, чи планувалося щось на випадок, якби одна зі спроб росіян (а за даними розвідки їх було чимало) вчинити замах на президента вдалося.

Велику частину часу Зеленський жартував. Згадав, зокрема, фільм “День сурка”.

“Стільки зусиль, люди витрачали сили і гроші… я вже готовий їм і допомогти.. але вранці я прокидаюся і прокидаюся. Тому до цього ставлюсь  по-філософськи”, – сказав глава держави.

Він додав, що така загроза все ще продовжує існувати щодня.

“Але поки що я живий, і це не голограма, я реально з вами розмовляю”, – пожартував також Зеленський.

Президент також назвав найважливішими гуманітарними завданнями України обмін полоненими, запобігання продовольчій кризі у світі та допомогу українцям, примусово депортованим до РФ та на окуповані нею території.

У нас кілька тисяч людей перебувають у полоні після заблокованого Маріуполя, заблокованої “Азовсталі”, їх вивезено. Крім того, з Донбасу були люди. Вони сьогодні в полоні… Ми повинні їх обміняти. Ми залучили і ООН, і Швейцарію, і досвід ізраїльтян, і багато країн.

Володимир Олександрович наголосив, що ці країни “намагаються розмовляти з Росією”. За його словами, світ має не вмовляти Росію, а “тиснути політично через будь-які важелі – через потужний бізнес, через закриття цього бізнесу, через нафтове ембарго, санкційні загрози, бізнесові”.

За словами Глави держави, Україна готова “хоч завтра” обміняти полонених російських військових на українців.

Другим важливим гуманітарним завданням він назвав запобігання харчовій кризі у світі.

“Буде дефіцит харчової продукції через блокування всіх портів у нашій державі. Сьогодні заблоковано 22 мільйони тонн зерна, соняшнику тощо. Заблоковано РФ, яка контролює повністю Чорне та Азовське узбережжя… Вся бізнес-еліта, політична еліта має вживати заходів, щоб розблокувати це зерно, щоб воно було вивезене до країн Африки, Азії, щоб було людям, що їсти”, – зазначив Зеленський.

“Якщо не буде політичних домовленостей із Росією через таких посередників, буде голод, буде катастрофа, буде дефіцит, буде висока ціна, і все це згниє у нашій державі”, – додав він.

Третім важливим гуманітарним питанням, за словами президента, є примусова депортація.

“Близько 500 тисяч людей були примусово депортовані до РФ або на окуповані частини Донбасу. Діти окремо, батьки окремо. Таких випадків дуже багато. Ми зверталися і до Міжнародного комітету Червоного Хреста, і до ООН. Там, де вони мають доступ, вони шукають цих людей Ми шукаємо Це складна історія, ми не можемо зайти в інтернет і знайти цих людей У цих людей забрали паспорти, забрали телефони і т. д. Це глобальна проблема Особисто я не можу знайти формат вирішення цього питання Я хотів б звернути увагу міжнародної спільноти на це питання”, – сказав він.

Зеленський наголосив, що депортованих українців потрібно повернути додому, а коли це неможливо, то хоча б “повернути інформацію, де вони та що вони живі”.