У президента Зеленського є так званий план “Б”. І, як виявилося, він далеко не один.

Голова української делегації у Тристоронній контактній групі та перший президент України Леонід Кравчук заявив про чотири варіанти, якими можна здобути повне припинення вогню на Донбасі.

«Ми бачимо, що це треба робити шляхом перемовин – раз, шляхом дискусій – два, шляхом компромісів – три. І шляхом відповідних поступок», – сказав він. Кравчук підкреслив, що Україна готова йти на поступки, якщо відповідні кроки будуть і від «тієї сторони».

При цьому він виступив проти будь-яких ультиматумів. «Українська сторона готова запропонувати й вимагати, щоб підписи, які були поставлені, поважалися і нами, і людьми, керованими у тих регіонах певними структурами. Щоб ми справді не на словах, а на ділі почали перемир’я всерйоз і надовго», – відповів він.

Однак і це ще не все.

Кравчук запропонував альтернативу формату переговорів в Мінську щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Так, до переговорів можуть залучити країни Європи і США.

За словами Кравчука, якщо переговори в мінському форматі зайдуть в безвихідь, то українська сторона буде ініціювати підписання нового Будапештського меморандуму з розширенням списку учасників.

«Це питання не знімається з порядку денного, і ми будемо це ініціювати, якщо раптом все це зайде в глухий кут. Але я не вірю, що і далі буде цей глухий кут », – зазначив він

Так, до оновленого документу, як вважає Кравчук, можуть приєднатися Німеччина, Польща та інші країни Європи, а також США.

Голова української делегації Леонід Кравчук повідомив, на які компроміси готовий піти у переговорах щодо врегулювання ситуації на Донбасі.

Так, перший компроміс може стосуватися особливого статусу Донбасу. “Я це не сприймаю (особливий статус Донбасу, – ред.), тому що мені незрозуміло, що це таке. Але я можу сприйняти не “особливий статус”, а “особливу систему управління” в цих регіонах. Значить, уже компроміс, ми вже шукаємо реальні підходи, аби вирішити питання”, – пояснив Кравчук.

Як зазначається, “особливий статус управління регіонами” полягає у тому, щоб надати жителям Донбасу не менше прав і свобод, ніж мають інші регіони України.

“Повернути їх в такому стані, як було раніше – це вже не так просто. Тому треба запропонувати більше прав, більше можливостей, але в рамках Конституції України і законів України. Йдеться тільки про систему місцевого самоуправління”, – зауважив він.

Ще одним компромісом політик назвав вільну економічну зону на території Донбасу. За його словами, це дозволить місцевим мешканцям заробляти на життя.

“Я колись був президентом, я підписав тоді закон про вільну економічну зону в цих районах. Це міг би бути один із кроків, для того, щоб люди почали діяти, і розв’язувати складні питання, залучивши туди інвестиції, щоб порівняно швидко відновити життя”, – додав глава делегації.

Однак Леонід Кравчук наголосив, що компроміси не стосуються суверенітету України.