Карл Маркс стверджував, що бідні люди ніколи не будуть голосувати за багатих, тому що вони перебувають у стані класової війни. Бідні повинні, за Марксом, проводити в парламент таких же бідних, які повинні відстоювати їхні інтереси. Пише політолог Андрій Головачов у своєму блозі.

Українська практика, однак, не підтверджує висновок основоположника класової боротьби. У чому причина?

Вся справа в психології. Бідна людина схильна до крадіжки. Він краде скрізь, де є можливість безкарно вкрасти. Це природно і не вимагає особливих доказів. При цьому бідна людина впевнена, що якби вона була багатою, то ніколи б не крала.

Звідси у більшості бідних людей в голові народжується переконання, що на виборах треба голосувати за багатих людей, тому що багаті красти не будуть.

Коли бідні голосували за Порошенка, то більшість були впевнені, що Петро Олексійович не буде красти, так як був дуже багатий. Говорили тоді: “Він вже накрався. Тепер може і про простих людей подумати”.

А бідна людина, на думку незаможних, навпаки, у владі обов’язково буде красти. Друга частина твердження – це проекція бідних на самих себе.

Тому бідні ніколи не голосують за бідних. Бідні в душі зневажають інших бідних і заздрять багатим.

Тим часом думка про те, що багаті не будуть красти – це міф, помилкове твердження, психологічна помилка, що відображає внутрішні комплекси бідних людей.

І якраз досвід Порошенка і його подільників переконливо довів, що багаті у владі крадуть значно більше, ніж бідні. Більше, тому що у багатих вище запити. Якщо бідна людина, яка несподівано опинилася у владі, може задовольнитися вкраденими 100 тис $, то багатий менше ніж за 1 млн баксів і мараться не буде.

Правда, однак, полягає в тому, що більшість людей завжди будуть красти, якщо відсутня система контролю і покарання за злодійство. В Україні вона поки відсутня. Тому хто б не опинився у владі – бідний або багатий, всі будуть красти – така вже егоїстична природа людини. Але багатий буде красти більше, тому що у нього вище запити і у нього, як правило, є досвід і навички великомасштабного злодійства.

Образно кажучи, який-небудь умовний Яценюк або Гройсман за тиждень можуть витягнути з бюджету значно більше, ніж козак Гаврилюк за 10 років.

Шановні читачі, також підписуйтесь на наш телеграм канал Корупція – інфо – https://t.me/korupciya, аби не пропустити ще більше цікавої та актуальної інформації.