5 жовтня під час одноденної поїздки в складі української делегації в Італію глава Офісу президента України Андрій Єрмак завдав візит до Ватикану, який не був внесений в офіційну програму.
Про це повідомили ZN.UA джерела у дипломатичних колах.
За інформацією ZN.UA, в розпорядженні якого є програма візиту, після двох півгодинних зустрічей в МЗС Італії, де представники України провели бесіди з главою зовнішньополітичного відомства цієї країни Ді Майо і генеральним директором департаменту політики та безпеки Карді, Єрмак вирушив до Ватикану на зустріч у форматі тет-а-тет з державним секретарем Святого Престолу кардиналом П’єтро Пароліном (на якій з української сторони не було навіть перекладача, а переклад забезпечувався іншою стороною).
Решта членів делегації в цей час знайомилися з місцевими пам’ятками на площі Пантеон.
За даними дипломатичних джерел, до підготовки цього візиту не залучалися ані український МЗС, ані посольства України в Італії та при Святому Престолі.
“Ключову роль в організації та підготовці зустрічі Єрмака з державним секретарем Пароліном зіграв Клаудіо Гуджеротті, який у 2015-2020 роках був Апостольським Нунцієм (послом) в Україні. За твердженням джерел, в Гуджеротті склалися довірчі особисті відносини з Єрмаком, і він діяв на його прохання. Ще 4 липня Гуджеротті отримав призначення до Великої Британії, проте зараз перебуває у Ватикані на самоізоляції через зараження коронавірусом. Проте, завдяки власному авторитету та довірі з боку Папи Франциска Гуджеротті вдалося домовитися про зустріч віч-на-віч з держсекретарем Святого Престолу кардиналом П’єтро Пароліном”, — йдеться в повідомленні.
Журналістам вдалося дізнатися, що однією з головних тем цієї зустрічі було обговорення та узгодження найбільш прийнятної кандидатури посла України при Святому Престолі, адже команда Зеленського бачить значний посередницький потенціал в ймовірне залучення Ватикану до врегулювання конфлікту з Росією на Донбасі.
“На Банковій розраховують, що такий підхід буде позитивно сприйнятий держсекретарем Ватикану, і що він зможе посприяти тому, щоб Папа Франциск безпосередньо закликав президента Росії Путіна до прояву гуманності та розблокування й сприянню обміну заручниками на Донбасі”, — пише видання.
Кардинал Паролін вважається однією з найвпливовіших фігур Святого Престолу. Не виключається його призначення архієпископом Венеції, що надалі уможливить його участь в конклаві кардиналів кандидатом на пост Папи Римського. Кардинал також є одним з найсильніших дипломатів Ватикану і представляв інтереси Святого Престолу у низці чутливих питань, зокрема, організації діалогу з Північною Кореєю, мирному процесі на Близькому Сході, відновленні прямих контактів Ватикану з Китаєм та ін.
Про те, що на Апенніни українська делегація літала для обговорення питань, що стосуються врегулювання російсько-українського конфлікту, може свідчити і той факт, що до її складу також увійшли перший заступник секретаря РНБО Демченко та призначений в кінці вересня послом України у Швеції Плахотнюк, який до недавнього часу очолював департамент МЗС з протидії загрозам з боку РФ.
І Демченко, і Плахотнюк ось уже багато років безпосередньо залучені до “мінського” та “нормандського” процесів. Обидва дипломати, згідно з програмою, брали участь у зустрічах і з главою італійського МЗС Ді Майо, і з гендиректором департаменту політики та безпеки МЗС Італії Карді. Руслан Демченко також значиться другим (крім Єрмака) учасником зустрічі представників України з дипломатичним радником голови Ради міністрів Італії Бенассі.