Російські війська рухаються на захід від Вербового в Запорізькій області, знову взявши контроль над позиціями, які українські сили відстоювали влітку 2023 року під час контрнаступу. Ситуація стає все більш напруженою, відзначається невизначеністю й можливим впливом на подальший розвиток конфлікту.
Про це повідомили в Інституті вивчення війни.
За інформацією аналітиків, ймовірно, це трапилося після того, як українські війська відійшли на більш придатні для оборони позиції поблизу Роботиного на зиму. Геолокаційні кадри, опубліковані 14 і 27 грудня, показують, що російські війська просунулися на захід від Вербового (9 км на схід від Роботиного).
Експертне оцінювання ISW стосовно тактичної важливості узяття позицій у серпні 2023 року також вказує на стратегічне планування та можливі переваги для українських військ у контексті подальших воєнних дій. Такі аналізи надають важливий контекст для розуміння динаміки конфлікту та можливих варіантів розвитку подій.
Зазначимо, що аналітики ISW не вважають повернення російськими військами цих позицій особливо важливим на даний момент.
Водночас командувач української Таврійської групи військ бригадний генерал Олександр Тарнавський заявив, що російське керівництво хоче як мінімум захопити Авдіївку, але має більш амбітну мету — захопити всю Донецьку і Луганську області та повернути територію, яку російські війська втратили в Запорізькій області під час українського контрнаступу.
«Ситуація у нас на напрямку напружено складна. Ворог активізував свої дії майже по всій лінії бойового зіткнення. Чітко усвідомлюємо, що його стратегічна мета – це ліквідація української державності. Тому російське керівництво хоче якось реалізувати всі ці наміри на кінець цього року. Як мінімум – це взяття населеного пункту Авдіївка. А більш амбітна мета – це вихід на адміністративні межі Донецької, Луганської областей та захоплення територій на ділянках, втрачених росіянами під час ведення наших наступальних дій на Запорізькому напрямку», — повідомив командувач.
Крім того, Тарнавський наголосив, що ворожий наплив на Авдіївку триває, засвідчуючи постійне посилення противника. Українські війська відповідають на це, здійснюючи маневри та розгортаючи свої підрозділи для ефективного контролю ситуації.
«Та навала, яка сьогодні працює як з півночі, так і з півдня Авдіївки, – неможливо однією військовою частиною утримати цю ділянку. Обстановка постійно змінюється – як в позитивний, так і в негативний бік. Якщо негативно, то ми реагуємо максимально як підрозділами, частинами, так і безпосередньо тими засобами, які на сьогодні у нас є», – пояснив він.
Думка Тарнавського вказує на те, що в Авдіївці росіяни можливо мали певні можливості досягнути більших успіхів за своїми силами і засобами. Проте, завдяки активній обороні українських військових, вдається ефективно стримувати противника та навіть відновлювати втрачені території.
«Але є об’єктивні та суб’єктивні причини. Якщо в чистому полі залишитися, то є можливість для збереження особового складу і техніки десь зробити крок назад або в бік, втягнути в мішок і потім знищити ворога. А потім вийти в попереднє положення», – пояснив Тарнавський.
Щодо Мар’їнки командувач ОСУВ «Таврія» сказав, що українці обороняють свою землю, але «не шляхом самодурства або ліквідації нашого особового складу, а вмілих дій – маневром, вогнем, переміщенням, введенням противника в оману». Він додав, що найважливіше – зберегти особовий склад, а не стояти «любой ценой».
За словами Тарнавського, ситуація в різних містах регіону різниться. В Мар’їнці триває тривала боротьба за контроль над містом, де противник практично повністю визначив його з землі, проводячи бойові дії протягом двох років. Щодо Авдіївки, ворожі сили уникають напрямного вступу в місто і намагаються його обійти, ймовірно, з метою уникнення боїв в міському середовищі, що, за словами Тарнавського, допомагає їм уникнути додаткових труднощів.
А у Роботиному росіяни намагаються відновити контроль над втраченими позиціями, що може бути пов’язане з їхніми стратегічними планами у контексті загального конфлікту.