Київ та британський уряд готують візит нового премʼєра Великої Британії Ріші Сунака до України.

Про це заявив посол України у Великій Британії Вадим Пристайко в ефірі телемарафону.

Пристайко нагадав, що після призначення на пост премʼєра Сунак першим зателефонував президенту України Володимиру Зеленському.

“Я знаю, що це була дуже гарна розмова, під час якої, зокрема, домовилися про те, що Ріші Сунак здійснить візит в Україну. Коли це відбудеться конкретно? Ми вже над цим працюємо з нашими колегами з уряду Британії”, – наголосив посол.
Уряд Ріші Сунака має високі шанси вивести Велику Британію із затяжної економічної кризи, спровокованої пандемією COVID і масштабною війною в Україні. Також новий уряд може збільшити видатки на оборону, що зміцнить військову міць Великої Британії та всього західного світу, інтереси якого нині захищає Україна. Про це в ексклюзивному коментарі інтернет-виданню UA.News розповів експерт-міжнародник Ярослав Войтко.
Причиною настільки швидкої зміни глави британського уряду, аналітик назвав глибоку економічну й енергетичну кризу, яку переживають Велика Британія та європейські країни через наслідки пандемії COVID-19 і масштабне вторгнення рф в Україну. Експерт зазначив, що попри популістські заяви, Ліз Трасс, на жаль, не змогла подолати фінансові наслідки кризових процесів останніх восьми місяців. Вона намагалася робити певні реформаторські кроки, але канцлер скарбниці її уряду Квазі Квартенг не впорався з цією задачею.

Натомість Ріші Сунака аналітик назвав дуже кваліфікованим фахівцем, який свого часу обіймав посаду міністра фінансів Великої Британії. Він нагадав, що новий прем’єр має ступінь магістра бізнесу Стенфордського університету і досвід роботи на посаді міністра фінансів з 13 лютого 2020 до 5 липня 2022 року. Крім того, Сунак має позитивний досвід боротьби з економічними наслідками пандемії COVID і допоміг бізнесовій громадськості Британії «залишитися на плаву».

На думку експерта, за останні шість тижнів економічна ситуація у Великій Британії не лише не покращилася, а навіть погіршилася, в той час, як Ріші Сунак давно розробив і має власну програму подолання цієї кризи. І сьогодні перед ним стоїть грандіозне завдання сформувати ефективну команду, що продемонструє довгоочікуваний результат.

«Чинного канцлера Казначейства (міністра фінансів) Джеремі Ганта призначили наприкінці правління Ліз Трасс. Він залишився на своєму посту та є однодумцем нового прем’єра щодо способів подолання кризи. Ріші Сунаку та його уряду найближчим часом доведеться підвищити податки для бізнесу, а британцям – трохи «затягнути паски». Сунак має ідеї щодо виходу з енергетичної кризи, а також подолання наслідків Brexit – з дня голосування про вихід країни з ЄС минуло шість років, а наслідки цього рішення британців досі даються взнаки. Зокрема, не врегульоване питання митних та деяких інших питань у відносинах з Північною Ірландією (яка є частиною Сполученого Королівства) та Республікою Ірландія»
У зовнішній політиці, зазначив Ярослав Войтко, Велика Британія продовжить надавати Україні допомогу на колишньому рівні, про що свідчить телефонна розмова Ріші Сунака з президентом Володимиром Зеленським у перший же день призначення нового британського прем’єра. Більше того, експерт не виключає, що військова допомога може навіть зрости.

«Попри складну ситуацію в економіці, уряд Сунака може підвищити витрати на оборону з 2 до 3% ВВП, хоча і не одразу. Таке рішення анонсував міністр оборони Бен Воллес, який залишився на своїй посаді. Якщо це станеться, то суттєво зміцнить військову міць Великої Британії та всього західного світу, інтереси якого нині захищає Україна. Ще у липні, коли Ріші Сунак висував свою кандидатуру на прем’єра після відставки Бориса Джонсона, видання The Sun опублікувало статтю, в якій політик наголосив, що «свобода усієї Європи залежить від перемоги України» та зазначив, що у разі обрання прем’єр-міністром, свій перший закордонний візит здійснить в нашу державу. Дуже хотілося б це побачити. Офіційний Київ дуже розраховує на те, що підтримка трьох останніх урядів – Джонсона, Трасс і Сунака, – залишиться незмінною, адже це в інтересах як Британії, так і України й усього цивілізованого світу»