Початок контрнаступальних дій – це знищення складів боєприпасів та скупчень сили ворога. Такі події останнім часом ми вже спостерігаємо і на окупованій території України, і в Росії.  

Про це одному з українських ЗМІ розповів Олексій Гетьман – військовий експерт, майор запасу ЗСУ, ветеран російсько-української війни. 
 
Нещодавно Президент України Володимир Зеленський загадково прокоментував питання щодо того, чи відбудеться контрнаступ України. Він заявив, що контрнаступ “точно буде”, проте таємнича посмішка Зеленського після відповіді наштовхнула на думку, що контрнаступальна операція відбувається уже зараз. 

З цією думкою також погоджується майор запасу ЗСУ Олексій Гетьман. 

Контрнаступ уже йде. Треба зрозуміти, що контрнаступ – це не коли хтось по радіо передав початок і всі побігли. Дії безпосередньо по суходолу, коли ми бачимо, як рухається важка техніка та йде піхота – це не початок контрнаступу, це його фінальний етап, – наголосив Гетьман 

“Щодо посмішки пана Зеленського – думаю, це було від душі у нього. Він просто не втримався, тому що є одним із 5 людей, які, як казав пан Данілов, знає, як усе відбуватиметься. Ця посмішка означає, що ми підготували щось дуже цікаве і не дуже приємне для росіян”, – припустив майор запасу ЗСУ. 

В той же час, військовий аналітик, віце-маршал авіації у відставці Шон Белл розповів, де, на його думку, українські війська можуть атакувати ворога під час очікуваного весняного контрнаступу. 

Як він зазначив в коментарі Sky News, початок контрнаступу не буде анонсований, а його перші кроки передбачатимуть завдавання ударів по російській матеріально-технічній базі. 

“Одна з речей про весняний контрнаступ, яку багато хто критикував, це те, що він не почнеться з того, що гучно повідомлятимуть: “Ми йдемо”. Це майже напевно буде поетапний підхід. На першому етапі українці приберуть велику кількість матеріально-технічної підтримки Росії. Такі речі, як паливо”, – каже Белл. 

Розмірковуючи про те, де відбуватиметься контрнаступ, Белл припустив, що це буде сухопутний коридор з Криму до Росії, що простягається узбережжям Азовського моря. 

“Щодо того, де відбуватиметься цей наступ, – є три основні зони. Регіон Донбас, тут точаться запеклі бої, і насправді їх дуже важко згорнути назад. Крим, тут проблема в тім, що він значно посилився, Україні буде дуже важко досягти прогрес. Майже напевне сухопутний міст буде територією, де Україна сфокусує головні напади, якщо збирається досягти успіху”, – каже аналітик.  

Експерт нагадує, що до України повернулися 14 тисяч військових, що проходили тренування у Великобританії. Також 98% обіцяної техніки вже отримано Україною.  

“Схоже, що українська підготовка до цього наступу майже завершена”, – каже він. 

За словами аналітика, Росія “дуже нервує” з приводу того, що українські сили оборони можуть зробити. 

Водночас, як йдеться у матеріалі The Guardian щодо українського контрнаступу, найоптимістичніші прогнози всередині України та серед її союзників свідчать про те, що багато хто сподівається на повторення успіхів ЗСУ, які українська армія багато разів уже продемонструвала протягом 2022 року. 

Військові аналітики кажуть, що очевидна військова мета українських сил – спуститися вниз до Азовського моря, щоб повернути собі величезний плацдарм та перерізати лінії постачання російських окупаційних військ. Також це, напевно, дало б змогу взяти під вогневий контроль Кримський міст. 

Експерти вважають, що логістичні шляхи, зокрема, залізниці на півдні України, захоплені в перші дні вторгнення, є єдиним суттєвим придбанням диктатора Володимира Путіна. Їхнє відсічення змінило б стратегічний розрахунок і стало б військовим приниженням окупантів, ізолювавши військові бази на Кримському півострові. 

Проте військові аналітики не беруться з упевненістю стверджувати, де саме Збройні сили України завдадуть окупантам удару під час майбутньої операції. На рішення командування може вплинути, зокрема, величезна кількість фортифікаційних споруд та окопів російських окупантів. 

Водночас наголошується, що одним із найважливіших факторів, який, імовірно, вплине на дату початку контрнаступу ЗСУ, є погода. Поточна весна холодна та дощова, через що земля стала незручною для маневрів бронетехніки, а сильний вітер може обмежити роботу життєво важливих розвідувальних та бойових безпілотників.