У платіжках українців з’явиться нова стаття витрат – абонплата за комунальні послуги. Відповідний закон №4383 ухвалила напередодні Верховна Рада.
Кого торкнеться нововведення і як зміняться суми в платіжках, розповів в ефірі телеканалу “Україна 24” експерт з питань ЖКГ Олег Голубенко. За його словами, зміну тарифів насамперед відчують мешканці будинків, де немає ОСББ.
“Це стосується того випадку, коли є прямі договори на постачання послуги, наприклад, водопостачання чи водовідведення, з квартирами, і в утримання будинку і прибудинкової території не закладено тариф на утримання цих мереж всередині будинку. ОСББ, як правило, закладає безпосередньо вартість послуг з утримання мереж у складову тарифу на утримання будинку та прибудинкової території. ЖЕКи, як правило, не закладають”, – пояснив він.
За словами експерта, загальна сума платежів за утримання будинку та прибудинкової території не повинна збільшуватись, оскільки в платіжці просто окремо виділять різні статті витрат. Проте в українських реаліях можливе подорожчання “комуналки”.
“Платіжка має бути одна, просто в ній повинно бути чітко розподілено, куди йдуть кошти. Це було б правильно. Але, як показує досвід, введення абонентської плати не зменшить вартість утримання будинку та прибудинкової території, а просто ще додасть. А мало б просто в рамках наявного перерозподілитися”, – розповів Голубенко.
Як зазначив експерт, постачальник послуг під виглядом розділення платежів може збільшити ціну, пояснюючи, що треба обслуговувати внутрішні мережі.
“Якщо є контроль мешканців над витратами, то не повинна змінитися загальна платіжка. Але як правило монополісти використовують це, щоб збільшити кошти, які вони беруть з громадян”, – сказав він.
Раніше заступник міністра соціальної політики Віталій Музиченко пояснив, як працюють два види надання пільг на оплату послуг ЖКГ.