Генеральний штаб Збройних Сил України повідомив, що орієнтовні втрати російських окупантів у війні з Україною вже перевищили пів мільйона осіб. Росія втратила свої ефективні регулярні та професійні війська ще на початку повномасштабного вторгнення, і тепер змушена компенсувати ці втрати великою кількістю маргіналів. Це підкріплюється даними голови Ради резервістів Сухопутних військ ЗСУ Івана Тимочка, який оцінив запас міцності російської армії.

ПВК, різні козачі організації та масштабна мобілізація на окупованих територіях дозволили Росії тимчасово стримати невдоволення навіть за умов часткової мобілізації серед російського населення. Іван Тимочко зазначив, що Росія проводила мобілізацію у вибіркових регіонах, де рівень життя та освіченості населення найнижчий. Це дозволяло зменшити соціальне невдоволення, але не могло компенсувати суттєві втрати на фронті.

За словами Тимочка, російські війська щодня втрачають не менше 1000-1200 осіб особового складу. Якщо така інтенсивність втрат збережеться, це призведе до додаткових 400 тисяч втрат протягом року, що складе загалом 900 тисяч вбитими й пораненими.

«Зараз росіяни щодня втрачають не менш як 1000 – 1200 особового складу. За такої інтенсивності втратять ще близько 400 тисяч за рік. Тобто 900 тисяч вбитими й пораненими загалом. Це те, що ми фіксуємо», – зазначив голова Ради резервістів.
Особливо цікаві дані були оприлюднені Росстатом у 2023 році, хоча згодом вони були видалені з офіційного сайту. Згідно з цими даними, в Росії різко зросла кількість осіб з інвалідністю першої та другої групи до 2 мільйонів. Це створює додаткове навантаження на соціальну та медичну складову держави, адже ці люди потребують мінімального забезпечення та догляду.

Таким чином, якщо врахувати всі втрати ворога — вбитими, пораненими й інвалідами, загальна кількість втрачених ресурсів складає майже 3 мільйони осіб, які більше не зможуть бути залучені до війни проти України.

Президент Росії Володимир Путін вихвалявся, що може призвати і 16, і 25 мільйонів осіб, однак економіка країни не витримає такого відтоку працездатного населення. Російські роботодавці вже відкрито жаліються на нестачу робочої сили, особливо кваліфікованої. Іван Тимочко зазначив, що будь-яка спроба посилити мобілізацію додатково викличе еміграцію працездатного населення.

«Путін хвалився, що може і 16, і 25 мільйонів призвати. Проте економіка такий відтік працездатного населення не витримає. Уже російські роботодавці відкрито жаліються на нестачу робочої сили, особливо кваліфікованої. Крім того, будь-яка спроба посилити мобілізацію додатково викличе еміграцію працездатного населення»,– сказав Іван Тимочко.
На території України воюють понад 600 тисяч російських військових. Загалом же армія країни-агресорки складає близько 2 мільйонів осіб. Росія змушена поповнювати війська з урахуванням нових кордонів з країнами НАТО: Фінляндією, Норвегією, Латвією, Естонією, Литвою та Польщею. Крім того, Росія втратила у країнах Балтії станції, які закачували паливо та нафту для експорту. Це змушує окупантів посилювати військовий складник для підтримки торгівлі та інших впливів у цьому регіоні.

Росія вже здійснила певні спроби зміцнити свої позиції, наприклад, намагалася відсунути кордон. Однак це збільшує навантаження на людський ресурс та фінансову складову країни. Це те, що не можна точно вирахувати на даному етапі, але це суттєво шкодить запасу міцності Росії.

Невдовзі має відбутися безпековий форум за участі понад 100 країн. Імовірно, будуть запроваджені нові обмежувальні заходи та економічні санкції проти Росії. Такі кроки також впливатимуть на мотивацію російського керівництва продовжувати війну.

Зважаючи на значні втрати російської армії, загальну мобілізацію та економічний тиск, стає очевидним, що Росія опинилася в складній ситуації. Попри великий людський ресурс, країна стикається з величезними викликами, які включають не тільки військові втрати, але й соціальні та економічні проблеми. Україна ж продовжує отримувати підтримку від міжнародних партнерів, що допомагає тримати оборону та завдавати ворогу значних втрат.