Україна зробить все можливе, аби до літа 2023 року вибити окупантів з Криму. На цьому неодноразово наголошував Голова української розвідки Кирило Буданов
Водночас такі прогнози – не оптимізм, а реалістична оцінка ситуації на певний момент.
Про це в одному з інтервʼю розповів радник голови Офісу Президента України Михайло Подоляк. За його словами, і прогнози Буданова, і інших керівників українських відомств не є надто оптимістичними. Вони ситуативні на певний момент, виходячи з можливостей України та Росії.
Це – об’єктивні прогнози. Але питання в тому, що подекуди ресурси міняються, – зазначив Подоляк.
Як він наголосив, з плином часу ситуація може змінитися, тому й прогнози коригуються. До прикладу, якби Україна отримала допомогу далекобійними ракетами влітку 2022 року, то війна була б зовсім іншою. Також, якби Росія не проводила мобілізацію, щоб закидати фронт тілами, то ситуація відрізнялася б від нинішньої.
Подоляк впевнений – якби Захід максимально швидко надав би Україні усю необхідну зброю, то ЗСУ провели б наступальну операцію. І усі ми наблизилися б до фіналізації війни.
Ці прогнози є об’єктивними з певними календарними корекціями. Мені видається, якщо все-таки наші партнери дадуть нам максимально швидко все що необхідно, то ми будемо “модерувати” і календар війни. Можемо суттєво пришвидшити фіналізацію. Це може бути осінь цього року. Але це може бути і повністю цей рік, – зазначив Подоляк.
Водночас додамо: наші захисники можуть відвоювати в окупантів Донбас після повернення Криму. Для російських загарбників втрата півострова буде сильним психологічним моментом, після якого вони просто можуть припинити триматися за окуповані території Донеччини та Луганщини.
Російська армія після такого удару просто посиплеться. Таку думку висловив політичний і військовий експерт, колишній командир взводу батальйону “Айдар”, директор Національного антарктичного наукового центру Євген Дикий в інтерв’ю.
“У мене є певні сподівання на те, що коли ми зайдемо до Криму, це буде тим психологічним сигналом, після якого російська армія просто посиплеться. Бо коли ми братимемо Севастополь, велике питання, чи триматимуться росіяни за Донбас. Бо якщо вважати, що вони спокійно проковтнуть визволення Україною Криму і далі, зціпивши зуби, триматимуть оборону кожного шматка окупованих теренів Донбасу, тоді досить швидко можна буде звільнити те, що було вільним до минулого року – лісостепову частину Луганщини”, – зазначає Дикий.
За словами експерта, у захисників України та окупантів різна мотивація. У російських загарбників багато що тримається на міфі про “велику Росію”, а з заходом українських військових до Криму цей міф трісне по швах. І тоді у російських солдатів може бути сильна деморалізація.
“Звичайно, залишаються корпуси так званих “ЛНР” та “ДНР”, які якраз дуже мотивовані – вони вже показали це у цій війні. Бо вони чудово розуміють, що у разі програші у Росії будуть нікому не потрібними, тільки поки вони тут… Бо вони розуміють, що для нас вони не військовополонені, а зрадники і кримінальники, а в Росії потрібні, допоки воюють на нашій території. Але їх вже залишилося не так багато – вони зазнають величезних втрат, а ресурсу для добору практично немає, бо росіяни мобілізували там усе, що рухалося”, – каже військовий експерт.
Тому сепаратисти так званих “ЛНР” та “ДНР” можуть і не стати особливою проблемою. А от як саме поводитиметься російська регулярна армія після деокупації Криму поки що важко спрогнозувати, зазначає Дикий.