15 років тому, 24 грудня 2003 року, другий президент Леонід Кучма з президентом Росії Володимиром Путіним підписав договір про співробітництво у використанні Азовського моря і Керченської протоки між Росією й Україною.

За договором нейтральні води починаються за береговою лінією. За міжнародним морським правом, державні кордони закінчуються в 12 морських милях від берега – тобто за 22 км. 

Також будь-які судна могли вільно ходити Азовським морем.

"Ми досягли принципової згоди у тому, що Азовське море розмежовується лінією державного кордону, і підписання нами сьогодні договору є підтвердженням взаємного прагнення до вирішення наявних у нас проблемних питань. Азовське море і Керченська протока історично є внутрішніми водами України і Російської Федерації. І думка наша одна: Керченська протока повинна служити в однаковій мірі і Україні, і Росії", – заявив після зустрічі Кучма.

Путін відповів, що після підписання цього договору між країнами утворилась атмосфера для подальшої співпраці у морі.

"Цей документ створює основу для подальшої роботи з усіх аспектів російсько-української взаємодії в цьому районі. Склалася конструктивна атмосфера для початку різнопланової взаємодії, співпраці в Азово-Керченській акваторії".

Договір підписали після того, як Росія почала насипати дамбу від берегів російського Таманського півострова до українського острова Коса Тузла.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

За декілька років, 2008-го, умови користування морем намагались передивитись – чітко визначити кордони. Росія тоді захотіла більше 60% і домовитись сторони не змогли.

Додамо, що за словами експерта у сфері національної безпеки і оборони, Георгія Манчуленка, багато чинних високопосадовців, які на той час були народними депутатами, голосували за Договір про українсько-російський державний кордон. 

Це можна розцінювати, як здача національного суверенітету і вчинення кримінального діяння.

"Цими двома Договорами про українсько-російський державний кордон і про спільне використання Азовського моря, Кучма довів до того, що Росія пішла на нас війною. За це він мав би сидіти в тюрмі, а не ходити і розповідати, як він любить Україну і що нам робити далі", – пояснює Георгій Манчуленко.