Посли країн G7 (“Великої сімки”) опублікували перелік заходів для України, які мають відновити довіру громадськості до судової влади та антикорупційної інфраструктури.

Пресслужба послів G7 поділилася документом 25 січня на сторінці у Twitter. Вказано, що ці поради повинні, зокрема, допомогти вирішити наслідки скандалу зі скасуванням Конституційним судом України відповідальності за недостовірне декларування.

Перелік заходів у “Великій сімці” надали на запит президента Володимира Зеленського.

“Посли G7 вітають зусилля Зеленського та інших українських лідерів із врегулювання цієї кризи з необхідною терміновістю, і як близькі партнери України ми цінуємо можливість проконсультуватися щодо цього питання”, – вказано в документі.

Що радять у G7:

  • терміново відновити правові норми щодо боротьби з корупцією, які недавно було визнано неконституційними, із забезпеченням надійної правової основи;
  • не допускати заподіяння КСУ подальшої шкоди, навіть коли він реформується в дійсно незалежну й підзвітну установу;
  • забезпечити, щоб кандидатів на ключові посади в судові та правоохоронні органи призначали прозоро;
  • тимчасово і мінімально збільшити кворум для ухвалення рішень КСУ;
  • невідкладно запровадити чіткий і прозорий процес відбору на посади суддів КСУ із забезпеченням суттєвої ролі представників міжнародних партнерів у перевірці всіх кандидатів;
  • до введення нових правил відкласти наявні процедури добору суддів КСУ;
  • посилити дисциплінарну відповідальність та етичні вимоги, зобов’язати суддів КСУ залишатися неупередженими під час розгляду справ і проводити відкрите голосування.

Дипломати також рекомендували терміново провести реформування Вищої ради правосуддя; створити незалежну комісію з питань етики, яка зможе перевіряти членів ВРП і подавати за необхідності подання про їхнє звільнення; ввести новий прозорий процес відбору членів ВРП з ефективним змістовним залученням міжнародних представників у цей процес.

У G7 радять забезпечити прозоре перезавантаження Вищої кваліфікаційної комісії суддів (із залученням міжнародних представників і створенням незалежної конкурсної комісії, яка встановить внутрішні правила для конкурсного відбору).

Також рекомендовано забезпечити незалежність оновленої ВККС із повноваженнями приймати регламент своєї роботи та внутрішні інструкції; після забезпечення доброчесності членів ВРП і заповнення комісією вакантних посад суддів у судах першої та апеляційної інстанцій, ВККС варто інтегрувати у ВРП. Дипломати зазначили, що це оптимізує структуру інститутів суддівського самоврядування.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд України визнав неконституційною кримінальну відповідальність за декларування неправдивої інформації. Відповідно, судді скасували кримінальну відповідальність за неправдиве декларування майна та обмежили повноваження НАЗК. Це рішення дало початок конституційній кризі в Україні.

У звіті Європейського Союзу щодо України зазначили, що рішення КСУ ставить під сумнів антикорупційні досягнення країни.

27 листопада у Раді зареєстрували проєкт закону Зеленського щодо відновлення відповідальності за декларування недостовірної інформації, який передбачав покарання за неправду в декларації – до двох років позбавлення волі.

30 листопада в Раді з’явився проєкт закону №4441 від групи нардепів, який навпаки не пропонував карати корупціонерів в’язницею.

4 грудня Рада ухвалила компромісний законопроєкт.

30 грудня набув чинності закон, який повертає кримінальну відповідальність за недостовірне декларування.