Уже у жовтні черговий перерахунок, зазначають і у “Нафтогазі”, і в експертному середовищі, призведе до подорожчання.

“Із завершенням теплої пори року очікується підвищення попиту на газ і можливе зростання цін на нього – як на європейському ринку, так і в Україні”, – пояснюють у компанії.

Зимове подорожчання за різними оцінками може бути від 10 до 15%. Так, аналітик Максим Пархоменко вважає, що блакитне паливо виросте в ціні приблизно на 10%. При цьому експерт припускає, що причина такого подорожчання – девальвація гривні. Самі ж енергоресурси у валюті істотно не зміняться в ціні.

На Українській енергетичній біржі ще в січні тисяча кубометрів газу продавалася за 9,8 тис. грн, а зараз – за 5,5 тис. Глава біржового комітету Олексій Дубовський прогнозує: ціна коливатиметься від $145 за тис. куб. м у вересні до $215 – у листопаді. “Загалом європейський ринок перенасичений природним газом. На основі ф’ючерсних цін контрактів на наступний місяць і квартал можна зробити висновок, що різких змін ціни найближчим часом чекати не варто. Серед факторів впливу можна визначити поставки скрапленого газу (LNG) у Європу, що зокрема залежить від попиту на ресурс в країнах Азії, котирування нафти і, безумовно, погодних умов”, – прогнозує експерт.

НБУ також вважає, що ціни значно зростуть ближче до зими. В інфляційному звіті зазначено: очікується, що у третьому кварталі поточного року ціни на природний газ стабілізуються, а надалі помірно зростатимуть. Раніше регулятор озвучував можливу динаміку подорожчання у межах 15%.