Розвиток подій навколо референдуму в Нідерландах щодо схвалення Угоди про асоціацію між Україною та ЄС нагадує американські гірки. Що ж насправді відбулось у Нідерландах у квітні і чому парламент цієї країни не підтримав негайне скасування ратифікації цього договору?
Одразу після оголошення попередніх результатів референдуму прем'єр-міністр Нідерландів Марк Рютте заявив: його уряду потрібно кілька місяців, аби остаточно сформулювати свою позицію, в якій буде враховано волевиявлення громадян та позиція європейських партнерів.
Варіант, який вибирає уряд, полягає в тому, що влада спробує щось зробити з урахуванням того, що більшість виборців проголосували проти документа,
— наголосив прем'єр Нідерландів.
Крім цього, Рютте анонсував негайне проведення переговорів з європейськими партнерами щодо можливих змін до Угоди.
Голосування у парламенті: навіщо поспішали соціалісти
Правляча коаліція у Нідерландах має незначну перевагу в нижній палаті місцевого парламенту — 79 голосів з 150 можливих. Опозиція, до складу якої входять євроскептики з Партії Свободи та Соціалістичної партії, спробували одразу ж використати результати референдуму, та організували голосування у парламенті щодо скасування ратифікації.
Як пояснив ініціатор голосування, соціаліст Гаррі ван Боммель, уряд хоче виграти час, аби "злити" плебісцит. Саме для того, аби не дати Рютте часу на переговори з Брюсселем, опозиція і влаштувала голосування 19 квітня. Схожу думку висловила аналітик Інституту світової політики Ольга Лимар.
Я думаю, це був просто ще один із способів для того, щоб все ж таки остаточно відкинути угоду про асоціацію і не дати уряду часу на роздуми і проведення переговорів,
— переконана Ольга Лимар.
У результаті, противникам асоціації досягти успіху не вдалось — за скасування ратифікації проголосував 71 депутат, проти — 75.
Яка подальша доля Угоди про асоціацію?
Результат голосування у парламенті із стриманим оптимізмом зустріли усі сторони — і уряд Нідерландів, і Євросоюз, і українська влада.
Зокрема, місцеве видання NOS цитує голландського прем'єр-міністра Рютте: "Переговори (з Брюсселем) будуть найкращим результатом для противників Угоди, адже у Нідерландів з'являється можливість для узгодження положень угоди".
Міністр закордонних справ України Павло Клімкін також зазначив, що таке рішення голландського парламенту дасть можливість знайти варіант, який влаштує всіх.
"Я вдячний членам голландського парламенту за прийняття мудрого рішення. Воно лишає відкритими двері до пошуку рішення в інтересах Нідерландів, України та ЄС", — написав він.
Фактично, для України голосування в голландському парламенті нічого не змінило — нам досі доведеться чекати щонайменше до кінця червня, коли уряд Нідерландів вирішить, що робити з результатами референдуму.
Чому саме Нідерланди і саме зараз?
Важлива річ, яку необхідно розуміти українцям: уся історія з голландським референдумом у Нідерландах не означає нелюбові мешканців та політиків цієї країни до України. Референдум — лише один із козирів у внутрішньополітичному житті Нідерландів, адже на цю країну чекають парламентські вибори навесні 2017 року, тож євроскептики, які наразі перебувають в опозиції, шукають способів повернутись до влади.
На подальший хід подій, безумовно, вплине ще один референдум — щодо виходу Великобританії з ЄС, який пройде 23 червня. Саме до кінця червня Рютте відклав винесення остаточно рішення щодо референдуму, адже для його уряду (нагадаємо, Нідерланди до 1 липня 2016 року головують в Євросоюзі) надзвичайно важливим є зберегти цілісність Євросоюзу.
Ігнорування волевиявлення голландців може ще більше посилити позиції євроскептиків у Великобританії, тож уряд Рютте буде демонструвати готовність врахувати думку людей, які прийшли на дільниці, однак і скасовувати ратифікацію не буде, аби не втратити підтримки власних виборців на наступних парламентських виборах.
Безумовно, результати обох референдумів будуть використані у внутрішньополітичній боротьбі в Нідерландах. Позитивним моментом для українців є низька явка на волевиявленні 6 квітня, яка може стати серйозним аргументом на користь ратифікації договору. Таку думку підтримує і Ольга Лимар.
Я думаю, що результати референдуму у Великобританії противниками угоди про асоціацію можуть бути використані в своїх аргументаціях. Він може бути використаний для передвиборної боротьби, адже скоро в Нідерландах вибори. Але в будь-якому випадку в уряді зараз все ж таки більшість — це люди, які представляють проєвропейські настрої і виступають за цілісність ЄС. Більш того, думаю, що уряд повинен враховувати, що на референдумі була дуже низька явка і це свідчить взагалі про ставлення до самого референдуму в країні,
— зазначила аналітик.