Угорщина може погодитись на виділення додаткових 500 мільйонів євро з Європейського фонду миру (ЄФМ) – механізму, який компенсує вартість переданої державами-членами ЄС військової техніки Україні – після тижнів блокування.

Про це йдеться в публікації видання Euractiv.

За словами дипломатів ЄС, міністри закордонних справ ЄС мають дати “зелене світло” для початку роботи над виділенням Україні восьмого траншу з ЄФМ у розмірі 500 мільйонів євро для продовження компенсації постачання військової техніки країнами-членами ЄС.

Як повідомили Euractiv три дипломати ЄС, угода має бути формалізована вже в п’ятницю після завершення письмової процедури, оскільки Угорщина зрештою зняла своє вето.

Офіційно Будапешт стверджував, що Європейський фонд миру має допомагати не лише Україні, а й іншим державам світу. Але голова угорського МЗС Петер Сійярто також дав зрозуміти, що все це відбувається винятково через внесення Україною угорського OTP Bank до переліку міжнародних спонсорів війни.

Водночас, за даними Euractiv, Будапешт пов’язує ухвалення рішення про поповнення ЄФМ та виділення додаткових 500 мільйонів євро Україні з ухваленням нового пакета санкцій ЄС проти Росії та виключенням OTP Bank із українського “чорного списку”.

Хоча в Угорщині розуміють, що на підтримку України буде виділено лише 1 мільярд євро із додаткового фінансування фонду, двоє дипломатів сказали Euractiv, що країни-члени ЄС ще не формалізували домовленості про конкретну суму.

Як відомо, міністри закордонних справ Європейського Союзу на зустрічі у понеділок, 26 червня, після багатомісячних переговорів готуються схвалити збільшення Європейського фонду миру, з якого фінансується військова допомога Україні, на 3,5 мільярда євро.

Набрав чинності 11 пакет санкцій Євросоюзу проти Росії у зв’язку з її вторгненням в Україну. Узгоджене в середу, 21 червня, рішення могло б бути ухвалене набагато раніше, але проти виступали Греція та Угорщина. Обидві критикували внесення Нацагентством щодо запобігання корупції в Україні компаній із цих країн до списку “міжнародних спонсорів війни”. З цієї ж причини Угорщина досі блокує і пакет військової допомоги ЄС Києву на сотні мільйонів євро, вимагаючи вилучити з українського списку банк OTP, який працює в Росії. Втім, список не передбачає санкцій.

Це не перший приклад, коли після початку російського вторгнення Угорщина гальмувала європейську допомогу Україні. Найгучніший випадок – наприкінці 2022 року на кілька тижнів було затримано ухвалення рішення ЄС про виділення 16 мільярдів євро фінансової підтримки Києву. У результаті уряд угорського прем’єр-міністра Віктора Орбана підтримав загальноєвропейську лінію, але ціна затримок висока, сказав у розмові з DW Дмитро Тужанський, директор українського Інституту центральноєвропейської стратегії: “Це забирає час в українців, а щодня і година – питання життя та смерті” .

Чому Угорщина як жодна інша країна ЄС та НАТО блокує допомогу Києву і цим кардинально відрізняється від сусідніх країн Східної та Центральної Європи? Адже Будапешт не лише не постачає Києву зброю, а й навіть відмовляє у прямому транзиті збройових постачань через свою територію. Угорщина також блокувала роботу комісії НАТО-Україна, а прем’єр Орбан привселюдно сумнівався у шансах України виграти війну. Зрештою, Орбан був єдиним, хто не аплодував президентові України Володимиру Зеленському на саміті у Брюсселі у лютому 2023 року. Риторика Будапешта завдає майже шкоди, ніж те, що “Угорщина щось не робить або намагається заблокувати”, вважає Тужанський.