Московський патріархат більше не буде розставляти "пальці віялом" в Україні. Про це на честь річниці Всеукрасніского референдуму за незалежність заявив президент України Петро Порошенко.

Він додав, що автокефалія і Томос є частиною державної стратегії, адже це не стільки церковне питання, скільки питання державності, незалежності та національної безпеки.

"Останніми днями в соціальних мережах гуляє промовисте фото: єпископ Російської православної церкви освячує ракетний комплекс в окупованому Криму! Патріарх Кирило на кожній літургії молиться за російське воїнство – те саме, яке вбиває українців. РПЦ – невід’ємна частина політичної системи РФ. Кремль не приховує, що розглядає її як один із головних інструментів для впливу на Україну. Ситуацію в українському православ’ї обговорюють на раді безпеки Росії під головуванням Путіна. Натомість від української держави вимагають не втручатися. Та коли в Москві говорять про Україну як про нібито свою канонічну територію, хіба це не є зазіханням на нашу територіальну цілісність?" – додав він.

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

За словами Порошенка, було б злочином дивитися на все це крізь пальці. Змінити ситуацію було обов'язком українського президента.

"Виходячи з цих міркувань, кілька років тому ми розпочали переговори з Вселенським Патріархом. Вузол розплутували складно, але маємо результат. Його Всесвятість та Синод підтвердили незаконність анексії Київської митрополії Москвою, здійснену ще у сімнадцятому столітті. Вони, як і ми, не визнають жодних претензій РПЦ на Україну. У нас постане своя незалежна ні від кого церква, яка буде визнана світовим православ’ям", – наголосив український лідер.

Він також заявив, що Томос про автокефалію – це ще один Акт проголошення незалежності України. І саме тому президент заговорив про це в річницю референдуму про незалежність.

"Ще раз наголошую. Автокефальна Православна Церква України не буде державною. Держава гарантує конституційне право свободи віросповідання. В тому числі – і тим, хто захоче залишитися в єдності з російською церквою. Але "пальці віялом" Московський Патріархат тут розставляти більше не буде. Рівно як і клеймити, хто у нас канонічний, а хто – безблагодатний. Віруючі самі обиратимуть, до якої церкви їм ходити, ніхто нікого ні до чого силою не спонукатиме. Не дамо Кремлю розпалити міжрелігійний конфлікт. Мир, злагода і єдність – такий наш український сценарій. І саме так і буде", – підсумував президент.