В Ужгороді зі скандалом відправили у відставку голову Закарпатської обласної ради, представника партії “Слуга народу”, Олексія Петрова.
На захист ставленика президента став голова Закарпатського обласного осередку партії “Слуга народу” Микола Тищенко. Депутат заявив, що облрада захопила іноземний спецназ, голосування відбувалося під стволами автоматів, йому особисто загрожували вбивством, а в усьому події видно ознаки сепаратизму.
Журналісти вирішили розібрався у суті конфлікту та з’ясував, що означає демарш регіону проти центральної влади.
28 жовтня 35 із 64 депутатів Закарпатської облради проголосували за дострокове припинення повноважень свого голови, Олексія Петрова. Тимчасовим главою було обрано Володимир Чубірко від партії “Рідне Закарпаття”.
Олексій Петров назвав таке рішення незаконним та звернувся до правоохоронних органів. Обурився і нардеп, голова Закарпатського обласного осередку партії “Слуга народу” Микола Тищенко. На своїй сторінці у Facebook він заявив про незаконне захоплення ОДА та голосування, а також ознаки сепаратизму.
“Люди у військовій формі, без знаків розрізнення української армії, стояли перед ОДА, поки до них приєдналися офіцери, одягнені у форму спецпризначенців, як я думаю, іншої держави”, – Повідомив Тищенко.
За його словами, невідомі були озброєні та розмовляли російською мовою, підбурювали людей, після чого було надано наказ про захоплення ОДА. Нардеп додав, що голосування проходило “під стволами автоматів”.
“Це модель того, як можуть проходити вибори на Закарпатті? Під стволами автоматів? Так проходило голосування у 2014 році в Криму та на Донбасі. З блокуванням державних будівель та бойовою зброєю в руках. Співробітники державних установ вистрибували з вікон, щоб не брати участі у голосуванні. Все можна було зробити згідно із законом, не порушуючи процедуру”, – зазначив Тищенко.
Нардеп також повідомив, що йому “загрожували вбивством” на площі перед обласною радою, але завдяки злагодженим діям поліції, до якої він звернувся особисто, вдалося припинити незаконні дії в стінах ОДА.
А ось тимчасово призначений голова облради Чубірко вважає події 28 жовтня законними.
“На сайті є повідомлення про скликання сесії, у залі були присутні більше половини депутатів. Ми ухвалили важливі рішення для області, про кисневі концентратори, зміни до бюджету, які стосуються повені. І ми ухвалили рішення зняти голову Закарпатської обласної ради за всі ці маніпуляції, що проходять сьогодні в облраді”, – сказав він.
Як пояснив політолог Вадим Карасьов, Закарпатська область завжди була складним для Києва регіоном
“Протягом усієї історії місцеві еліти тут протидіяли намірам центру підім’яти під себе регіон та не допустити монополізації влади на міжкордонні потоки. Закарпаття межує з Угорщиною, Словаччиною. Багато хто не хоче випускати зі своїх рук контроль над контрабандою та митницею”, – каже нам Карасьов.
За словами експерта, за часів президентства Порошенка влада діяла на Закарпатті у режимі компромісу.
“Сьогодні влада вирішила взяти Закарпаття кавалерійським наскоком та повністю підпорядкувати його президентській вертикалі. Головою облради призначили колишнього начальника департаменту контррозвідки СБУ, а “наглядачем” Закарпаттям – нардепа Миколу Тищенка, який славиться своєю нахрапистістю. Але це лише викликало ще більший опір місцевих кланів. З ними треба вміти домовлятися, а не диктувати їм свої умови”, – каже Карасьов.
У свою чергу, політолог Ігор Петренко зазначає, що на Закарпатті місцева влада та мафіозні клани вдаються до шантажу влади, щоб досягти паритету.
“Мовляв, ми будемо до вас лояльні, а ви заплющує очі на ряд поступок”, – пояснює експерт.