З нового року українців чекає справжній комунальний шок. Вже з січня подорожчає більшість послуг, починаючи з електрики і закінчуючи газом і водою.
Середньостатистична платіжка за двушку в 50 квадратів в січні подорожчає, в порівнянні з груднем, майже на тисячу гривень, – підрахував глава департаменту житлово-комунальної інфраструктури Громадської ради при КМДА Олег Попенко.
Українцям, які живуть в приватних будинках, доведеться переплачувати ще більше – від тисячі до грудневої платіжки і більше.
По комунальним рахункам вдарить ціна на газ – з січня тариф виходить на рекордні за всю історію України показники, адже дорожчає і сам газ, і його доставка. Мінімальний цінник з доставкою – близько 8 гривень, але більшість постачальників виставили тариф 9-11 гривень за куб, а максимальна ціна, яка очікується за січень – 14 гривень за куб.
Причому, шокуючі січневі платіжки – це лише вершина айсберга. Комуналка буде дорожчати і далі. Зокрема, навесні можуть переглянути тарифи на електроенергію, опалення та за прибудинкову територію.
Газ: десятки гривень за кухню, тисячі – за котли.
На січень “Нафтогаз” підвищив тариф ще на 14% – до 7,22 гривень за куб з ПДВ, але без врахування доставки.
Змінилися тарифи і у інших постачальників. При цьому в ціновому діапазоні до 8 гривень за куб працює не так багато компаній – 12 з більш ніж 50 постачальників ( “Газ АП” – 6,99 гривень,. “Галнафтогаз” – 7,5 гривень, “Асканія Енерджі” – 7, 2 гривні за куб і т.д).
Ще 13 постачальників ( “Волиньелектрозбут”, “Енер”, “Кременчукгаззбут” і ін.) Пропонують газ по 8-9 гривень за куб.
Але більшість газівників (близько 30) продають свій ресурс за ціною від 9 до 11 гривень за куб. Рекордний цінник у “Львівенергогзбут” – 10,8 гривень за куб.
Для порівняння: максимальна вартість газу в останні два роки не перевищувала 8,55 гривень за куб вже з доставкою.
До речі, доставка з січня теж дорожчає. НКРЕ вже затвердила тарифи на транспортування газу для 19 газорозподільних компаній.
Причому для 17 з них тариф підвищено на 6-110%, і тільки для двох компаній цінник знизили. Нові розцінки – дуже високі. Наприклад, споживачі “Лубнигазу” з січня будуть платити за доставку по 2,94 гривень за куб (що на 101,4% вище, ніж зараз).
Тариф на доставку для “Київоблгазу” підвищили майже на 80% (до 1,74 гривень за куб), для “Кіровоградгазу” – на 84,6% (до 1,92 гривні за куб), для “Тернопільгазу” – на 110% (до 2,6 грн за куб), для “Херсонгаз” – на 78,4% (до 2,5 гривень) і т.д.
Підвищення тарифу відразу і на газ і на його доставку дає просто рекордний цінник.
“Якщо рахувати по максимуму, з урахуванням самого дорогого газу і доставки, то виходить близько 14 гривень за куб”, – говорить Скубченко.
Середній цінник з урахуванням доставки – 9-10 гривень за куб.
Опалення та гаряча вода: 600 гривень зверху
Дорогий газ накручує цінники на опалення і гарячу воду.
Нещодавно НКРЕ підвищила тариф на виробництво теплової енергії для населення для 23 ТЕЦ і когенераційних установок. Найменше підвищений тариф для Дніпровської ТЕЦ (на 5,5%), а найбільше – для столичної “Євро-реконструкції” (на 49,7%). Новороздільської та Новояворівської ТЕЦ (обидві входять в ТОВ “Нафтогаз Тепло») тариф підвищили на 37,1% і 34,1% відповідно, Білоцерківської ТЕЦ – на 33,2%, “Сумитеплоенерго” – на 25%, Чернігівській ТЕЦ – на 24 , 1% і т.д
Середньозважений тариф становив після підвищення 1121,71 гривень за гігакалорію. Але, наприклад, для Сєвєродонецької ТЕЦ – 1471,54 гривень, а для ТЕЦ-2 Есхар (Харківська обл.) – 653,99 гривень за гігакалорію.
У НКРЕ обгрунтували зростання тарифу подорожчанням газу і його доставки, збільшенням зарплат тощо.
Втім, джерело на енергоринку каже, що тарифи на ТЕЦ завищені, щонайменше, на 20-30%.
Холодна вода: з січня плюс 20%, в травні – нові цінники
З 1 січня в Україні змінюються також тарифи на холодну воду. Нові цінники вже схвалила НКРЕ.
Зміни по тарифах торкнуться більшості великих водоканалів країни.
В середньому подорожчання складе 20%.
Але, наприклад, в Житомирі – більше ніж на 30%, а в Хмельницькому – на 10%.
Електроенергія: мінус пільги і 3,5 гривень за кіловат з квітня
Тарифи на електроенергію в загальному платежі за комуналку підвищилися останніми.
Кабмін прийняв рішення по них буквально під ялинку – 28 грудня. Це було по суті першим рішенням нового в.о. міністра енергетики Юрія Вітренка.
Підсумок – цінник для населення підвищується майже вдвічі. Уряд просто скасував пільговий тариф за перші 100 кіловат (90 копійок за кіловат), тому всі тепер будуть платити по 1,68 гривень вже з першого кіловата. Фактично такий підхід не дозволяє споживачам платити менше за рахунок економії електрики. Адже якщо раніше, при економії, можна було вкластися в 100 кіловат на місяць і заплатити всього 90 гривень, то зараз – економ, не економ, все одно виставлять рахунок не нижче 168 гривень.
“За рахунок скасування пільгового тарифу з українців візьмуть додатково 1,5 млрд гривень уже в січні”, – підрахував Скубченко.