Після того, як ОПЗЖ опинилася без широкої підтримки ЗМІ, медіаменеджери Віктора Медведчука вкинули в мережу інформацію про створення нового телеканалу. Як це допоможе проросійській партії напередодні ймовірних позачергових парламентських виборів, пишуть журналісти видання ASPI news.
Нагадаємо, 2 лютого 2021 року президент Володимир Зеленський видав указ, яким ввів у дію рішення РНБО про запровадження санкцій проти депутата з фракції ОПЗЖ Тараса Козака. В результаті припинили мовлення канали 112, NewsOne та ZIK, котрі формально належали нардепу.
Журналісти опальних каналів продовжили роботу на платформі YouTube, проте аудиторія телеканалів в інтернеті й близько не наблизилась до кількості їхніх глядачів на ТБ. Так, денні шоу дивилося максимум кілька сотень людей, під час вечірнього праймтайму за передачами спостерігало кілька тисяч шанувальників. Це зовсім не те охоплення прихильників партії Медведчука, на яку він розраховував, фінансуючи медіа.
Експерти пояснюють, що високий електоральний результат ОПЗЖ тримався на прямій підтримці партії збоку кума Медведчука президента Росії Володимира Путіна, котрий не лише освятив усі проросійські ініціативи Віктора Володимировича в Україні (дешевий російський газ, російська вакцина від COVID-19 тощо), але й допомагав нейтралізувати політичних конкурентів. Так, днями власник телеканалу “Наш” Євген Мураєв заявив, що Медведчук фактично віджав у нього ОПЗЖ, а його родинний бізнес в Росії опинився під санкціями.
Важливою складовою просування проросійських ідей в Україні була потужна медійна імперія Медведчука – пул телеканалів, котрий цілодобово в нав’язливій агресивній манері демонстрував українцям кремлівські наративи та нещадно критикував владу Зеленського. Разом з погіршенням життя громадян країни, гучними корупційними скандалами, провалами в царині боротьби з коронавірусом, все більше колишніх прихильників Зе-команди з Півдня та Сходу України почала мігрувати до ОПЗЖ.
“Річ у тім, що всередині ОПЗЖ немає єдності. Групі Медведчука протистоїть група Сергія Льовочкіна. Дуже висока ймовірність, що будуть спроби відродити попередній проєкт “Опозиційний блок”. Тому ОПЗЖ може виявитися партією лише однієї каденції парламенту. Як це трапилося, наприклад, з “Самопоміччю”, – прокоментував експерт.
Коли тебе припиняють показувати на телебаченні, про тебе забувають. Про це дуже добре знають, наприклад, українські комуністи. Так от у конкурентів Медведчука з доступом до телевізійної кнопки якраз усе добре. Телеканал “Інтер”, котрий пов’язують з Льовочкіним, ніхто не чіпає, щоправда, це не суто новинне медіа. А от аналогічний за форматом зі 112, NewsOne та ZIK телеканал Мураєва “Наш” після закриття медіа Медведчука взагалі наростив глядацькі рейтинги втричі. Набирає обертів й новинний проєкт Ріната Ахметова “Україна 24”.
Та і сам Мураєв нещодавно звинуватив Віктора Медведчука в захопленні своєї партії і розправі над політичними опонентами. Екс-депутат Верховної Ради Євген Мураєв заявив, що Віктор Медведчук, користуючись підтримкою свого кума Володимира Путіна, “віджав” у нього партію “За життя” (нинішня “ОПЗЖ”). Визнання він зробив в ефірі свого телеканалу “НАШ
“Коли я його не підтримав, він вніс мене в санкційні списки Росії, дійсно заморозив активи, які були на території Росії не тільки у мене, а й у моїй сім’ї. Там заморожені великі гроші, які були на рахунках підприємства, які належать моєму батькові … я не буду говорити суму, вона досить значна … Мене просто “знекровили”, щоб я не представляв конкуренції представникам “ОПЗЖ” “, – поскаржився Мураєв. Він зазначив, що проросійські сили на сьогодні не зможуть прийти до влади в Україні, так як Росія їх позбавила основної частини електорату – Криму і Донбасу.
Ймовірно Медведчук не бачить великих судових перспектив для розблокування своїх телеканалів, тому в мережі вже з’явилися заяви про створення нового проєкту на базі об’єднаної редакції 112, NewsOne та ZIK. Зрозуміло, що організація каналу у такому разі багато часу не забере. Отримати ліцензію на мовлення теж буде нескладно, якщо серед засновників підприємства не буде підсанкційних осіб. Фахівці стверджують, що на все знадобиться кілька місяців (збір та розгляд необхідних документів). Ще до пів року займе процес переговорів з трансляторами й провайдерами. Як ця втрата часу позначиться на рейтингах ОПЗЖ, зважаючи на внутрішньопартійну боротьбу, передбачити не складно.
“В Кремлі шукають варіанти, як продовжити пропагандистський вплив на максимально широку аудиторію українців після блокування трьох проросійських каналів, – зазначив заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький. – Наразі просувають ідею створення нового телеканалу, а співвласниками медіа записати вже ексспівробітників медіапулу Медведчука. Ідея дієва, бо у такому разі запровадити санкції щодо нового кремлівського рупора буде складно. А грошей в Медведчука вистачить хоч на один, хоч на п’ять нових телеканалів – в тому ніхто і не сумнівався”.
Тому, на думку політтехнолога, треба щось робити з причиною проблеми, а не з її наслідками. А саме – знешкоджувати Медведчука та доступні йому ресурси. “Для цього потрібно ухвалити врешті закон про антиукраїнську діяльність. З поправками до закону про громадянство і до ст. 25 Конституції: щоб громадянства можна було вільно позбавити”, – підсумував Голобуцький.