Очільник Мінфіну Сергій Марченко нагадав, що розбудова в Україні антикорупційної інфраструктури – ключова умова усіх міжнародних фінансових програм, починаючи з 2014 року. Нині є великий ризик вимог дострокового повернення виділених коштів. Це – близько $10,7 мільярдів від МВФ і 2,2 мільярда євро ЄС.

Міністр фінансів України Сергій Марченко заявив, що скандальне рішення Конституційного Суду України порушило довіру міжнародних партнерів і, як наслідок, ускладнило комунікацію. Міністр заявив, що без законодавчого врегулювання цього питання міжнародні партнери заблокують Україні усі фінансові угоди.

Марченко нагадав, що раніше Україна домовилась про програму Stand-By з МВФ. А борд директорів Світового Банку затвердив Україні DPL (Development Policy Loan – Позика на політику розвитку), а ЄС – “виняткову” програму макрофінансової допомоги. Але нині ці надважливі для держави здобутки і домовленості – під загрозою зриву.

Марченко додав, що у Світового банку щодо рішення КСУ стосовно е-декларацій заявили, що Україна порушує свої зобов’язання за DPL. Це ставить під загрозу усі проєкти Банку з Україною. Загалом, ідеться про $2,23 мільярди. Сергій Марченко повідомив, що Україна ризикує цього року втратити два транші МВФ по $700 мільйонів, а також – 600 мільйонів євро в рамках допомоги ЄС і $350 мільйонів – від Світового банку. А наступного – ще $1.5 мільярда від МВФ, 600 мільйонів євро від ЄС і $350 мільйонів Світового банку.

В свою чергу, Данило Гетманцев запропонував знайти шлях, який враховував би побажання КСУ

Народний депутат від “Слуги народу”, голова податкового комітету Верховної Ради Данило Гетманцев наголосив на необхідності продовжити консультації щодо ситуації із Конституційним судом України для пошуку найоптимальнішого вирішення проблеми.

Про це він повідомив під час брифінгу перед засіданням Верховної Ради.

“Можливо, є якийсь третій шлях, в якому ми врахуємо побажання КСУ, яким ми, можливо, внесемо певні зміни до закону про КСУ, скажімо, не допускаючи подібні правопорушення – правопорушення неправильно казати, але сумнівні рішення з боку КСУ. Я знаю, що голоси чи думки розділилися не між двох законопроєктів, а палітра їх є ширшою. І не виклюється третій, можливо, і четвертий варіант. Можливо, варіант взагалі якийсь поза прийняттям якогось законодавчого саме рішення”, – зазначив він.

Зокрема, Гетманцев переконаний, що “Слуги народу” повинні продовжити консультації всередині фракції та зі спеціалістами у галузі конституційного права. За його словами, згідно із законом, неможливо відновити норму яка визнана неконституційною.

“З іншого боку, у нас, дійсно, немає повноважень, це я вже про президентський законопроєкт говорю, розігнати КСУ, у нас таких повноважень немає у Конституції. І говорити про підстави для так званого політико-правового рішення у цьому конкретному випадку ми повинні, між собою обговорюючи їх і приймаючи відповідні висновки”, – додав Данило Гетманцев.

В свою чергу, Президент України Володимир Зеленський вважає, що за скандальними рішеннями Конституційного суду стоять “російські маріонетки” і “деякі українські олігархи”, які відчувають загрозу з боку антикорупційних органів.

“Вони виступають проти інтеграції в Євросоюз і НАТО, співпраці України з Міжнародним валютним фондом і суспільства, де діють правила, від яких виграють 99 відсотків, а не лише 1 відсоток”, – пояснив Зеленський.

Президент додав, що на Україну нападають зараз не тільки ззовні, а й усередині країни, але вона буде чинити опір.

“Ці рішення є частиною систематичних зусиль, спрямованих на те, щоб підірвати верховенство права, відкотити назад прогрес, досягнутий в боротьбі з корупцією, послабити наше суспільство і економіку, і зупинити євроатлантичну інтеграцію України”, – зазначив глава держави.