Як нам завершити війну та що наштовхне Путіна вивести війська? експерти та аналітики американського журналу Foreign Affairs дали відповідь, коли ми почуємо омріяний наказ Кремля — на вихід з України. Рецепт такий: Україні потрібно більше, ніж просто антикризове управління.
До цього моменту стало зрозуміло, що не існує короткого шляху до припинення війни з Росією, чи то на полі бою, чи то за допомогою політичного та економічного тиску на Москву. У зв’язку з цим Україні необхідне стратегічне бачення, яке буде обертатися навколо підвищення її оборонного потенціалу та стримування в довгостроковій перспективі.
«Досягнення міцного миру буде неможливим без чіткого бачення довгострокової безпеки України. Кремль повинен зрозуміти, що його мета з підпорядкування Києва недосяжна — ні зараз, ні коли-небудь. Тільки тоді російське керівництво зможе сісти за стіл для змістовних переговорів і визнати незалежність України в довгостроковій перспективі», — йдеться в публікації.
Стало очевидним, що загроза з боку Росії навряд чи зникне швидко, і Києву довелося розглядати перспективу тривалої війни. Проте це планування втратило актуальність, коли конфлікт перейшов на новий етап: з початку 2024 року Росія повільно, але впевнено продовжувала рухатися вперед на лінії фронту.
«Тепер, коли Київ готовий отримати американську допомогу, яка допоможе йому мінімізувати подальші втрати цього року, розмова має повернутися до довгострокової перспективи. Створення майбутніх сил України потребуватиме систематичного військового планування, визначення пріоритетності цілей і передбачуваної підтримки Заходу протягом тривалого періоду. Це також вимагатиме жорстких переговорів про цілі війни, компроміси і терміни», — пише журнал.
Зазначається, що не існує «чарівної палички», яка могла б закінчити війну Росії проти України.
«Путін переслідує подвійну мету: нав’язати свою волю Києву і переписати правила європейської безпеки. Він вважає, що час на його боці, і не відчуває необхідності йти на компроміс, навіть незважаючи на те, що Україні надходить нова допомога США. За цих обставин створення дипломатичного шляху для досягнення врегулювання означає поставити віз попереду коня, — йдеться в публікації. — Може пройти багато часу — роки, а можливо, навіть десятиліття — перш ніж в України з’явиться реальний шанс повернути собі всю територію, окуповану Росією, чи то військовим шляхом, чи то за допомогою дипломатії. Але Путін не безсмертний, його режим не вічний, а його війна створила внутрішній тиск, який може проявитися дестабілізуючим чином».
Журнал нагадує, що протягом століть російська держава переживала цикли зовнішньої експансії та хаотичного скорочення. У 1991 році українці блискуче зіграли свою роль і завоювали незалежність. Коли вікно знову відкриється, Україна має бути готова використати його з максимальною вигодою, наголошується в статті.
«Водночас Україна потребує твердих зобов’язань Заходу в галузі безпеки. Українці повинні бути впевнені, що вони отримають підтримку своїх партнерів незалежно від того, як піде війна, навіть якщо одного дня вони вирішать, що дотримання режиму припинення вогню відповідає їхнім інтересам… Незалежно від того, чи вірите ви, що війна закінчиться на полі бою або за столом переговорів, стратегія з нарощування обороноздатності та потенціалу стримування України, є кращим способом створити міцний мир у Європі», — констатували в Foreign Affairs.
Нагадаємо, що у Business Insider зробили висновок, що Росія, схоже, після двох років широкомасштабного вторгнення почала серйозно ставитися до війни: «військова машина Путіна сьогодні виглядає зовсім інакше, ніж на початку конфлікту».
Зазначалося, що Росія, схоже, готує ґрунт для багатопланового літнього наступу, який може розтягнути все ще виснажену українську армію.