Слова про порушення Україною взятих на себе окремих базових двосторонніх міждержавних та міжурядових угод, які було вказано в ноті МЗС Білорусі, важко піддаються логіці.

Про це заявив посол України Ігор Кизим на своїй сторінці в «Фейсбуці».

14 жовтня він був запрошений в МЗС Білорусі, де йому вручили ноту про «недружнє, відкрито дискримінаційний крок з боку України у зв’язку з указом президента Володимира Зеленського №420 / 2020 року, що стосується спрощення перебування і працевлаштування білоруських фахівців в Україні».

У своєму коментарі український дипломат відразу обмовився, що зустріч «носила хоча і емоційний, але конструктивний характер» і стосувалася не тільки цього питання.

«Але що стосується саме цього питання, то у мене особисто така постановка питання викликала певне нерозуміння, а перераховані в ноті посилання про нібито порушення Україною окремих базових двосторонніх міждержавних та міжурядових угод важко піддаються логіці», – підкреслив Кизим.

Посол звернув увагу, що указ був прийнятий в зв’язку зі зверненнями тих білоруських фахівців, якими було висловлено бажання працювати в Україні і їх проханнями створити для цього більш прийнятні умови їх перебування.

«При цьому очевидно, що якщо таке прохання була висловлене, значить їх щось не влаштовує у себе вдома, в Білорусі. Вони захотіли поїхати в іншу країну і очевидно, що в силу багатьох обставин, Україна для них дуже привабливий вибір (зрозумілу мову, родинні зв’язки, загальна освіта і т.д.). І Україна готова таких людей прийняти. Так в чому ж тут “не дружність”. Як мені здається, це скоріше акт допомоги тим людям, яким зараз нелегко в Білорусі (хоча б тимчасово) », – зазначив Кизим.

«Як в цьому контексті згадати указ президента Білорусі №420 (збіг в номері, так би мовити, показовий) від 2014 року, який стосувався надання допомоги українцям, які були змушені через розв’язаної Росією війни на українському Донбасі бігти, в тому числі, і в Білорусь. І мова зараз не про чисельність українців, яких прийняв братський білоруський народ (спасибі йому за кожного українця), а про готовність у важкий період надати допомогу тим, хто її потребує. А бізнес, який би сфери він не торкався, буде залишатися і працювати там, де створені умови для його розвитку, чесної конкуренції та отримання прибутку. І винятків, як мені здається, тут немає », – підсумував український посол.

Указ «Про деякі заходи щодо залучення підприємців, висококваліфікованих фахівців, які є громадянами Республіки Білорусь» Володимир Зеленський підписав 4 жовтня. Документ, який вступив в силу з дня його опублікування, покликаний сприяти розвитку інвестиційного потенціалу України та залученню в країну білоруських висококваліфікованих IT-фахівців та інноваторів.

Передбачено ряд заходів, в тому числі спрощене оформлення посвідки на тимчасове проживання для цих категорій білорусів. Також будуть визнані документи, видані компетентними органами Білорусі, необхідні для здійснення трудової діяльності в Україні.