Поки вирішується питання з голосуванням на Сході, Турчинов не виключає воєнного стану
У суботу біля міськради в Краматорську несподівано зібрався всенародний неодобрямс… проти проведення місцевих виборів 25 жовтня, навіть на підконтрольних Україні територіях. Акція була нечисленною – прийшло менше сотні осіб, які заявили, що в нинішніх реаліях чесне волевиявлення народу неможливе. Однак ту ж думку висловлюють і глави військово-цивільних адміністрацій Донецької та Луганської обл. У "Опозиційному блоці" пояснюють таку риторику просто: владі зараз дуже невигідні місцеві вибори ні на Донбасі, ні в країні в цілому через низькі рейтинги провладних сил. Цю думку поділяє і більшість експертів.
А у владі дійсно заговорили про можливість непроведення виборів і по всій Україні! Зважаючи на сьогоденну ескалацію військових дій на Донбасі секретар РНБО Олександр Турчинов не виключає введення воєнного стану (ВС). А за законом, при ВС вибори не проводяться.
МІТИНГ
У прифронтових містах люди частенько збираються на мітинги проти війни. Але в суботу жителі Краматорська, а також прилеглих Дружківки, Костянтинівки і Слов'янська несподівано вийшли з вимогою скасування виборів. І це при тому, що Петро Порошенко ще недавно говорив про необхідність їх проведення, адже лише місцева влада після революції не пройшла перезавантаження (останні вибори на місцях були в 2010-м). Мітингувальників було небагато: спочатку зібралося близько 50 осіб, переважно журналісти для висвітлення заявленого заходу, незабаром підтягнулися активісти, в тому числі і з "Правого сектору" – партії, яка відмовилася від участі у місцевих виборах. Крім того, на протест чомусь вийшли захисники тварин і природи, а також працівники місцевого сантехнічного підприємства.
НЕМАЄ ПІДТРИМКИ.
Опозиція мітинг в Краматорську вважає політходом влади, яка боїться отримати мало голосів на Донбасі. "Абсурд в тому, що сьогодні за соцопитуваннями 58% громадян Донбасу готові прийти на вибори, а 22% скоріше прийдуть, ніж не прийдуть. Як невелика кількість людей (на мітингу. – Авт.) може говорити про скасування виборів?" – упевнений нардеп від ОБ Олексій Білий. Політолог Кость Бондаренко поділяє його думку: "Сам голова Донецької облдержадміністрації Павло Жебрівський казав, що в голові у громадян (Донбасу. – Авт.) – "вата". Тому проводити вибори не можна: люди виберуть екс-регіоналів, і що потім влада робитиме з регіоном? Тобто простіше заявити, що всюди, де влада не переможе, необхідно скасувати вибори".
Голова Луганської обласної військово-цивільної адміністрації Георгій Тука каже: "Яким чином ми можемо проводити вибори, якщо ці вибори буде проводити людина, яка під час окупації перед адмінстративною будівлею клала українські прапори, щоб всі відвідувачі змушені були по них ходити ногами? Я б вибори в Луганській області взагалі не проводив".
ВС
Офіційно в АП не вирішили, що робити з місцевими виборами на Донбасі. Все буде вирішуватися 25-26 серпня в ході позачергового засідання Ради: парламентаріям доведеться прийняти постанову з переліком населених пунктів Донбасу, де будуть чи не будуть проводитися вибори. Поки у владних кабінетах думають, секретар РНБО Олександр Турчинов не виключає введення ВС: "Якщо буде активне застосування російських військ – безумовно, ми змушені будемо ввести ВС і проводити більш потужну мобілізацію". Нагадаємо, за законом, ВП – це не тільки загальна мобілізація, введення комендантської години та переведення економіки на військові рейки, але і заборона по всій країні на вибори. Можливість непроведення таких 25 жовтня підтверджує і названий близьким Банковій політичний аналітик Павло Нусс: "У зв'язку із загостренням ситуації в зоні військових дій і виниклою загрозою наступу російських регулярних підрозділів, вибори – під питанням. Про це свідчить і заява Турчинова".
"Якщо є інформація про повномасштабне вторгнення, вона повинна бути вже настільки вивірена, щоб не сіяти паніку, а дійсно готуватися. А просто говорити про це щотижня більш ніж півтора року – це нагадує байку Льва Толстого "Брехун". Потрібно вживати заходів, щоб перешкоджати цій загрозі, звертаючись за допомогою до наших міжнародних союзників", – вважає Бондаренко.
"Участь Польщі – в наших інтересах, але неможлива"
Найсильніші країни Європи і сусіди України, включаючи Польщу, можуть приєднатися до переговорів щодо врегулювання конфлікту на сході України, заявив нещодавно новий президент Польщі Андрій Дуда. За його словами, представники його країни і Україна вже домовилися про зустріч, де обговорять можливий новий формат. У той же час ідею поляків вже розкритикували лідери бойовиків: зокрема, глава делегації "ДНР" Денис Пушілін заявив, що збільшення кількості країн, що беруть участь в переговорах, тільки погіршить ситуацію, адже домовитися про що-небудь буде ще важче.
Політологи вважають ідею хорошою, але сумніваються, що вона буде реалізована.
"Нам вигідна пропозиція Польщі та участь у процесі тих країн, які визнають міжнародне право, європейські цінності. Важлива участь країн Східної Європи, з якими нам потрібно розвивати тісну співпрацю. Але не менш важливим була б і присутність на переговорах представників таких країн, як Британія, Італія, – сказав нам Олександр Палій. – У той же час останнім часом Росія ігнорує думку Європейського Союзу. РФ більше боїться США, тому було б вигідніше залучити до переговорів про мир американців. Фактично зараз найважливіші переговори відбуваються між США і РФ". Професор політології НаУКМА Олексій Гарань також підкреслює, що приєднання європейських країн – в наших інтересах: "Тут можна було б говорити не тільки про Польщу, але і Великобританію, але залишається питання, чи піде на це Росія. Найоптимальнішим варіантом для України було б повернення до женевського формату переговорів за участю США (Україна-РФ-ЄС-США. – Авт.). Тут Росія могла б і погодитися, адже це показувало б, що з нею рахуються на міжнародному рівні. Ініціатива Польщі ж є скоріше символічною, висловлюючи підтримку Європи та надаючи додатковий тиск на РФ. Коли Польща, як наш партнер і по ЄС, і по НАТО, підтримує Україну, дискусія про розширення формату переговорів можлива. Але Росія цю ініціативу буде, швидше за все, блокувати. Також така ініціатива – ще й своєрідний тиск на Францію і Німеччину, їм намагаються показати, що підтримку Україні треба надавати активніше".
У той же час Володимир Фесенко вважає, що ініціатива польського президента – його особистий піар: "Це не більш ніж особиста ініціатива нового президента, який, як і в Україні, відповідальний за зовнішню політику. Самостійно він не може приєднатися до переговорів, навіть якщо президент України схвалить його участь. Склався формат переговорів. Не тільки мінський і нормандський, але багато говорять зараз про повернення до женевського, хоча фактично ми до нього повернулися: США активно проводять переговори щодо ситуації на Донбасі з Європою, Україною і РФ. Поляки можуть пропонувати свою участь, але інші переговорники будуть проти. Справа не в сепаратистах – проти буде Росія, та й європейці, які вже віддали функцію переговорів Франції та Німеччини. Крім того: чим більше переговірників, тим складніше йде переговорний процес".
за матеріалами: Сегодня