Щоб обстрілювати російські позиції на о. Зміїний українські військові розміщували Цезарі на баржах і відпливали на 10 км від суші. Дальність Цезарів 40 км, відстань до острова від суші – 50.

Цими маневрами наші воїни дуже здивували французів, – повідомляє NYT.

Понад два місяці тривала боротьба за Зміїний у Чорному морі. Українським військовим за цей час вдалося ліквідувати найкращі кораблі російського морського флоту, які 24 лютого атакували острів, витіснити російську армію та підняти на Зміїному прапор України.

За словами головнокомандувача ЗСУ генерала Валерія Залужного, одну з фінальних ролей у боротьбі за острів за 35 км від українського узбережжя зіграла українська самохідна гаубиця “Богдана”.

Боротьба за Зміїний розпочалася першого дня повномасштабного вторгнення Росії в Україну. 24 лютого до острова підійшли два кораблі, російські моряки вимагали здатися, на що почули відповідь, яка стала частиною історії цієї війни.

Противник атакував Зміїний ракетним крейсером “Москва” та корветом “Василь Биков”. Пізніше РФ втратила обидва кораблі — українська армія успішно відправила їх на дно. Ворожа авіація також допомагала окупувати острів. Ще на початку боротьби за Зміїний українська розвідка повідомляла, що острів має стратегічне значення, дозволяє контролювати надводну та частково повітряну обстановку на півдні України. За нього боротимуться до кінця. Деокупація Зміїного зайняла тиждень — від 22 до 30 червня.