НАТО не може гарантувати власне розширення, проте водночас країни Східної Європи не розглядаються , про це повідомив канцлер Німеччини Олаф Шольц для газети НАТО Süddeutsche Zeitung.

Вступ нових країн Східної Європи до НАТО зараз взагалі не значиться на порядку денному. До чого це вимога з боку Росії? Такої гарантії не може бути, — заявив Шольц.

НАТО запросило Україну разом із іншими партнерами долучитись до формування Стратегічної концепції НАТО до 2030 року. Про це повідомила віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина. За словами віцепрем’єрки, пропозиції України ґрунтуватимуться на досвіді протистояння гібридній агресії протягом останніх семи років. Стефанішина сподівається, що нова концепція НАТО «дасть стратегічну ясність щодо відносин Україна — НАТО» на наступні десять років.

Як в Україні, так і в столицях країн Альянсу є розуміння, що спільні виклики, які сьогодні постали перед демократіями, потребують спільної відповіді. Вдячні за долучення партнерів до формування Стратегічної концепції НАТО-2030. Важливо мати спільну візію, — заявила вона.

Зазначимо, що генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у березні 2021 року призначив експертну групу, яка давала рекомендації щодо стратегічного розвитку Альянсу на наступні десять років. Україна взяла участь у процесі й передавала НАТО та експертам свої пропозиції.

Наразі НАТО розпочинає підготовку стратегічної концепції, яку Столтенберг запропонує лідерам країн і урядів Альянсу під час саміту НАТО в Мадриді влітку 2022 року.

Нагадаймо, що нерозширення НАТО є однією з вимог ультиматуму Кремля Заходу – так званих “гарантій безпеки”. З 10 по 13 січня відбувалися переговори щодо цих “гарантій”, однак у Москві їх назвали безрезультатними. У США обіцяють протягом наступного тижня дати письмові відповіді на вимоги Кремля.

Українська влада та західні партнери останні кілька місяців звертають увагу на загострення Росією ситуації з безпекою на Донбасі, нарощування російських сил уздовж кордону з Україною, небезпеку нового російського вторгнення та посилення російської дезінформації.