Оперативний простір перед Збройними Силами України почне розкриватися вже за Токмаком, а точніше за залізницею. Військовий експерт Роман Світан, полковник запасу Збройних Сил України та льотчик-інструктор, поділився своїми спостереженнями щодо ситуації на Запорізькому фронті.
За його словами, до цього моменту українським військам доводилося долати щільну оборону російських збройних сил, які перетворили кожну висотку на вогневу точку та кожен населений пункт на кордон оборони.
«ЗСУ також приділяють увагу флангам під час операцій. При поточному темпі просування українських військ очікується, що ще місяць-півтора знадобиться для подолання щільної оборони окупантів. Вже вдалося виявити одну точку, в якій було прорвано так звану лінію Суровікіна» — зауважив експерт.
Також експерт ділиться, що на Бахмутському напрямку існують три важливі орієнтири: залізнична та шосейна дороги, а також річка Бахмутка, які йдуть майже паралельно, прямуючи з півночі у бік Бахмута. Їх можна використовувати як межі оборони та базуватися на них у своїх операціях.
Військовий експерт Олексій Гетьман зазначають, що погода справді може сповільнити наступ, ускладнюючи рух танків, бронемашин та причіпної артилерії полями та бездоріжжям. Але точно не зупинить його повністю.
Сильні дощі негативно вплинуть на роботу різних видів військ. Що стосується аеророзвідки, водяна стіна знизить можливості візуально ідентифікувати ворожі цілі. А пориви вітру взагалі можуть «здути» легкі безпілотники.
Проблеми з аеророзвідкою можуть сповільнити роботу артилерії. Обмежене використання дронів може позначитися на швидкості та кількості переданих координат, що, мабуть, знизить інтенсивність вогню. Але не точність пострілів.
«Артилерійські розрахунки не просто за координатами стріляють. Вони враховують поправки на вітер, дощ, температуру, атмосферний тиск. Робота артилерії не в тому, щоб завів координати, стрільнув і воно полетіло. Враховуються всі фактори, навіть температура ствола. Це велика наука, а у бойових розрахунках люди з досвідом, їм багато треба знати, щоб гідно виконувати завдання”, – каже Олексій Гетьман.
Що стосується бронетехніки, то очевидно, що по розмоклих ґрунтах складно рухатися не тільки колісним, а й гусеничним машинам. Хоча щодо ґрунтів є й інша думка. Справа в тому, що на півдні переважно піщані і добре аеровані ґрунти, які швидко висихають. Оскільки вони залишаються досить жорсткими під час дощу, то після висихання, а тим паче взимку, підходять для маневрування бронетехніки.
Хоча, за словами Гетьмана, той факт, що волога погода уповільнює наступ, дещо полегшує ситуацію для ворога.
«Вести оборону в окопі простіше, ніж наступати в поганих умовах. А з іншого боку, росіянам теж буде непереливки, тому що на лінію фронту треба підвозити все необхідне від їжі до палива та снарядів. Якщо довкола буде непрохідний бруд і залишаться тільки дороги, які ми триматимемо під вогневим контролем, все це ворогу буде складно робити. З іншого боку, ми розуміємо, що дощі триватимуть максимум кілька тижнів. Та й не факт, що вони йтимуть по всій лінії фронту і неможливо буде рухатися», – додав він.
На думку Гетьмана, цілком можливо, що наступну операцію вже сплановано Генштабом і зараз триває підготовка.
«Не можна стверджувати, що ми зупинимося взимку. Із заяв західних партнерів може здатися, що з настанням холодів ми нібито не зможемо рухатися вперед. Нічого подібного. Ми взимку не гірше за росіян можемо йти в наступ. Вже скоро ми побачимо, хто першим впорається з дощами, брудом, з усім тим, що на нас чекає у жовтні-листопаді. І хто більше наступатиме взимку», – підсумував експерт.