Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба у своєму виступі перед главами МЗС G7, країн-партнерів та керівництва європейських фінансових інституцій в Бухаресті розповів про можливі шляхи подолання дефіциту електроенергії в Україні.
Про це повідомила пресслужба українського міністерства.
“Перший варіант – це купувати електроенергію в ЄС. Але на ринку ЄС ціни значно вищі, ніж в Україні, тому потрібна буде додаткова фінансова підтримка”, – зазначив міністр.
За його словами, другий спосіб передбачає забезпечення України необхідним енергетичним обладнанням, трансформаторами та генераторами, які допоможуть компенсувати пошкоджену енергетичну інфраструктуру.
У цьому контексті Кулеба подякував США за надання Україні 53 млн доларів для термінової закупівлі енергетичного обладнання.
Міністр окремо наголосив, що, починаючи з 10 жовтня, Росія запустила по території України понад 600 ракет та атакувала критичні об’єкти інфраструктури.
Він підкреслив, що Росія буде продовжувати ракетний терор проти України.
“Критично важливо забезпечити Україну необхідним обладнанням для відновлення електричних потужностей. Але не менш важливо продовжувати надавати допомогу для захисту цього обладнання від повторних атак, зокрема шляхом постачання Україні систем протиракетної та протиповітряної оборони”, – підсумував Кулеба.
Тим часом українські експерти наразі переконані, що на 100% постачання електроенергією цієї зими не варто розраховувати. В середньому її дефіцит впродовж зимового періоду буде становити 25-30%. І це за відсутності обстрілів.
Як розповів директор енергетичних програм Центру економічних та політичних досліджень імені Олександра Разумкова Володимир Омельченко, треба прогнозувати, що потужні обстріли енергосистеми можуть бути до 2 разів на місяць. Після кожного обстрілу дефіцит потужності може зростати з 25% до 50% і більше. Відтак, проміжки переривання подачі електроенергії можуть зрости з 12 годин до 2-3 діб.
На його думку, такий складний період може тривати грудень-січень. В лютому ситуація може стабілізуватись.
«У нас покращиться ситуація з протиповітряною обороною. У рашистів зменшаться запаси високоточної зброї. Крім того, я думаю, підійде до того часу і аварійний запас матеріалів. Так, дійсно, буде дуже важко, війна є війною. Але наші енергетики все ж таки зможуть забезпечити мінімальну потребу в електроенергії для споживачів. Це не буде дуже комфортно і до цього треба готуватися», – переконаний Володимир Омельченко.
Він вважає, що на 80% території України споживачі будуть більш менш забезпечені електроенергією. До незручностей, на його думку, українці мусять пристосуватися.
Зокрема, як вважає експерт Ігор Маскалевич, мешканцям столиці слід звикнути до того, що електрика у них буде по 5-6 годин на добу, не більше. Принаймні до весни.
Місто мало дефіцит електрики і до війни. Усі нові нальоти росіян приурочені до завершення робіт із відновлення енергосистеми, у цьому сенс терору. На деякі ключові підстанції прилітало вже десять разів і прилетить ще.
Тож українцям слід готуватися до непростих умов зимування, хоча з іншої сторони ситуація не є настільки критичною. А за умови допомоги зі сторони західних партнерів Україні вдасться дещо компенсувати електроенергію, що вироблялася на пошкоджених підстанціях та збалансувати систему. Деякі країни вже надали нам відповідне енергетичне обладнання, проте його все ще недостатньо. Тож уряд сподівається на нові поставки, аби максимально покращити ситуацію для мирного населення України у цю зиму.