Як відомо, з 20 червня для України починається історичний тиждень, заявив президент Володимир Зеленський у своєму відеозверненні, маючи на увазі майбутню відповідь Європейського Союзу щодо статусу кандидатства для України. Він також попередив, що Росія може діяти більш активно цього тижня.
Які очікування від майбутнього саміту ЄС? Що ми можемо протиставити можливій активізації армії агресора? Портал “Коментарі” звернувся до експертів.
Європейські політики не розраховують на те, що Україна виконає всі критерії відповідності під час війни Експерт програми “Міжнародна та внутрішня політика” аналітичного центру Український інститут майбутнього Ігор Тишкевич міркує так: “Безумовно, росія намагатиметься активізуватися на фронті. Вже намагається. те, що ми протиставляли всі ці 117 днів вторгнення.Інших варіантів немає – коли на тебе нападають, ти повинен відбиватися.Коли це робить окупант, який хоче тебе знищувати, ти повинен знищувати його. максимально дестабілізуючи ситуацію в Україні.
Якщо в агресора вийде швидкий, хоча б обмежений, військовий успіх, вона спробує це уявити на зовнішньому полі як привід не надавати Україні статусу кандидата в ЄС, але, виходячи з того, як розвиваються події, поки не видно, який успіх росія може отримати в Україні найближчими днями як якийсь козир”. На думку експерта, статус кандидата Україна, найімовірніше, отримає. А ось повноцінне членство – це ж питання післявоєнні. І не факт, що швидкі.
“Нагадаю, що деякі держави у статусі кандидатів у члени ЄС перебувають досить довго. Та ж Туреччина – з 1999 року. Вже в новому тисячолітті цей статус набули Сербія, Північна Македонія, Чорногорія, Албанія, – зазначає Ігор Тишкевич. – Подальше – чи швидке , або уповільнений поступ України в ЄС залежить від того, як вона розвиватиметься після війни”.
Статус кандидата – це радше політичне рішення, політичний аванс, демонстрація підтримки, наголошує експерт.
“Звичайно, європейські політики не розраховують на те, що Україна виконає всі критерії відповідності під час війни. Це просто неможливо. Водночас, я сумніваюся, що у стані війни хтось взагалі голосуватиме за прийом України до повноправних членів ЄС”, – каже Ігор Тишкевич.
Відповідно, резюмує він, всі чекатимуть закінчення війни та виконання після цього Україною відповідного “домашнього завдання”
У експерта аналітичного центру Democracy House Анатолія Октисюка очікування від саміту Євросоюзу – оптимістичні.
“Я не бачу жодних перешкод щодо надання Україні статусу кандидата в ЄС. Звичайно, із жорсткою прив’язкою до низки реформ (судової, антикорупційної тощо). Надання нам відповідного статусу – політичне рішення. Противників цьому вже не залишилося”, – упевнений аналітик.
Реакція Росії, на його думку, тут не відіграє жодної ролі.
Насамкінець зазначимо, що президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн упевнена, що лідери країн Євросоюзу на саміті цього тижня погодяться надати Україні статусу кандидата на вступ до ЄС на основі укладання Єврокомісії.
Як повідомляє польське PAP, про це вона сказала в інтерв’ю німецькому громадському телебаченню.
“Я глибоко переконана, що ми отримаємо позитивне рішення, і підтримка буде. Курс уже визначений”, – заявила Урсула фон дер Ляєн.
Вона додала, що після набуття статусу швидкість їхнього просування до членства залежатиме від країн-кандидатів. Президент Єврокомісії нагадала приклад Словаччини, яка набула перспективи у 1999 році і змогла приєднатися у 2004, і Туреччині, яка зараз далі від потенційного членства, ніж була на той момент.