Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що 26 грудня Україною буде офіційно порушено питання виключення РФ із Ради безпеки ООН.

Про це він сказав в ефірі телемарафону.

“Завтра ми офіційно виступимо з такою позицією… У нас питання дуже просте: а чи має право Росія залишатися постійним членом Ради безпеки ООН і бути в Організації Об’єднаних Націй взагалі? У нас є переконлива та аргументована відповідь – ні, ні”, – сказав Кулеба у неділю ввечері.

Міністр упевнений, що після поразки Росії у розв’язаній війні питання її майбутнього перестає бути табу для світової дипломатії.

“І хоча ця тема поки що не обговорюється на пресконференціях і в публічних заявах лідерів держав і урядів, “але нижче за рівень люди вже ставлять питання”, – додав він.

Раніше Дмитро Кулеба на онлайн-брифінгу у вівторок повідомив, що Україна готується до офіційних кроків, аби довести незаконне перебування Росії в Раді безпеки ООН.

“Росія багато років отруює ООН, це ні для кого не секрет. Так само, як вона отруює всі міжнародні організації, в яких перебуває. Росія займає місце постійного члена Радбезу ООН без належних юридичних підстав внаслідок відверто шахрайської схеми, яка відбулася 31 рік тому. Україна зараз готується до офіційних кроків, які доведуть незаконне перебування Росії в Радбезі ООН і запустять політичний процес, який має призвети до позбавлення її цього місця”, – сказав Кулеба.

Він також звинуватив ООН у бездіяльності щодо направлення місії для вивчення ударів РФ за допомогою іранських безпілотників по цивільній інфраструктурі України.

“Ще коли Росія тільки почала використовувати іранські мопеди для терористичних нальотів на українські міста та цивільну інфраструктуру, Україна та партнери звернулися до ООН з закликом направити місію експертів для вивчення застосування Росією іранських дронів. Це не просто місія. Справа в тому, що постачання Росії безпілотників іранського виробництва порушує резолюцію Радбезу ООН 2015 року, що закріплює ядерну угоду з Іраном”, – зазначив Кулеба.

Ще 14 жовтня Україна офіційно звернулась до Секретаріату ООН з приводу направлення місії, додав міністр. За його словами, Секретаріат ООН запропонував дві альтернативні дати в листопаді, одну з яких вже було узгоджено. Але згодом Секретаріат ООН проінформував про неможливість відвідування України в ці терміни.

“Генеральний секретар та загалом ООН досі не зробили жодних кроків для направлення місії в Україну… Я розумію, що в Нью-Йорку не так холодно, постійно присутнє світло, опалення, але нагадаю, що те, що робить Секретаріат ООН зараз – це неприпустиме затягування і потурання безкарності Ірану та Росії за їхні дії. Адже йдеться про порушення резолюції Радбезу та загрозу міжнародному миру та безпеці. ООН має пояснити причини затримки та бездіяльності”, – сказав Кулеба.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба також сказав, що Україна вітає ухвалення Євросоюзом нового пакета санкцій, але тиск на Росію можливо посилювати ще більше.

“Ухвалений 16 грудня 9 пакет санкцій ЄС проти Росії має низку недоліків, і ми відверто про них говорили. Зокрема, ми продовжуємо категорично виступати проти будь-яких винятків із санкційного режиму”, – зазначив він.

Він зазначив, що, попри це, у новому пакеті є справді відчутні для Росії обмеження – відзначивши нові обмеження на експорт товарів подвійного призначення, заборону інвестицій у російський гірничо-видобувний сектор, відключення від SWIFT ще кількох санкцій і замороження активів; санкції проти пропагандистських телеканалів; заборону європейцям обіймати посади у керівних органах російських держкомпаній; персональні санкції проти ще біля 200 осіб.