Звичайно, оголосивши про це через рупор «ДНР». Так, у своїй екстреній заяві, так звана народна міліція «республіки» дозволяє собі від сьогодні (наче до цього не дозволяла) відкривати вогонь по українських військових «на випередження», пише політолог Марія Золкіна.

Чи було це очікувано? Так, безумовно. І на фоні антиросійських санкцій (тобто, проти Медведчука) від РНБО, а також вже абсолютно очевидного запуску плану Б — перегляду Мінських угод — це було питанням пари тижнів.

Якщо до цього Україна ще грала в дипломатичну гру з обережними пропозиціями переглянути Мінськ, то санкції проти Медведчука були відвертим розворотом від цих ритуальних танців навколо забаганок Росії. І продовжувати грати в перемир’я просто не має для Москви більше жодного сенсу. Домовленості не буде, Україна на вимоги РФ не пішла, а режим тиші Росії був потрібний винятково для цього.

Чи розуміли це на Банковій, для якої перемир’я було ключовою перемогою? Вочевидь, так, але глухий кут в переговорах якраз і розв’язав Зеленському руки для санкцій і подальшого наступу на російські інтереси.

Ну і головне: в цій ситуації Зеленському насправді навіть зручно, що перемир’я завершилося з подачі Росії. Це позбавляє його необхідності робити складний вибір: самому заявляти про зрив режиму тиші, хоча це була його мета, чи далі мовчати, але наражатися на критику українського суспільства.

Одним словом, сталося те, що мало статися.

Що далі?

Ескалації повномасштабної не буде — вона Росії не потрібна і нічого не принесе. Але загострення рівня 2016−2018 рр. — так, цілком варто очікувати.

Мінська ТКГ далі безрезультатно зустрічатиметься. Норманді лідерів — можна забути.

В свою чергу, Володимир Зеленський заявив, що Євросоюз не повернеться до нормалізації відносин із Росією без відновлення територіальної цілісності України. Про це Зеленський сказав у Києві на спільній пресконференції із президентом Європейської ради Шарлем Мішелем.

“Я не вірю у повернення відносин до “business as usual” між Європейським Союзом та Росією без відновлення територіальної цілісності нашої держави”, – сказав Зеленський.

Він також подякував ЄС за послідовне невизнання незаконної анексії Криму і наголосив на необхідності подальших кроків на міжнародній арені для деокупації півострова.

Зеленський згадав про нещодавні санкції ЄС проти Росії за порушення прав людини у зв’язку із арештом Олексія Навального і сподівається, що такі ж заходи будуть вжиті проти тих, хто порушує права людей в окупованому Криму.