Військовий експерт Роман Світан заявив, що до Нового року російські окупаційні війська вийдуть з Запорізької атомної станції.  У новому випуску програми “Аргумент” він зазначив, що рух росіян із ЗАЕС вже почався.

“Я практично впевнений, що до Нового року російські війська підуть із Запорізької атомної станції. Коли такий рівень осіб, як Гроссі (гендиректор МАГАТЕ Рафаель Гроссі – УНІАН), і таких організацій, як МАГАТЕ, роблять заяву, що практично питання вирішене по відходу російських військ з самої станції… Я думаю це все буде до Нового року зроблено”, – наголосив експерт.

За його словами, вже є інформація про виведення важкої техніки і бойовиків з ЗАЕС. Однак поки невідомо, чи підуть росіяни ще й з Енергодара.

“Тим більше вже є інформація про те, що росіяни виводять частину важкої техніки, бойовиків і розміновують деякі об’єкти на території станції, які були до цього заміновані. Тому я думаю, що це початок руху росіян з території станції. Чи підуть вони тільки зі станції або ще й з Енергодара… це буде залежати від тих переговорів які зараз веде МАГАТЕ – Гроссі разом з Путіним – і тієї санкційної політикою, на яку будуть здатні наші західні партнери, з приводу “Росатому”, – додав Світан.

У свою чергу, у Кремлі і російському уряді готові до угоди щодо Запорізької атомної електростанції. Влада РФ може піти на виведення військ із ЗАЕС в обмін на те, що отримає гарантії безперебійного транзиту газу і нафти українською територією, повідомляє “Медуза”, посилаючись на джерела, близькі до російського уряду і Кремля.

“Співрозмовники стверджують, що в Кремлі і уряді “є готовність до угоди”. Качати і продавати (нафту і газ – Ред.) дуже важливо для російського бюджету”, – зазначили журналісти.

Пізніше спікер президента Росії Володимира Путіна Дмитро Пєсков відкинув можливість такої угоди щодо АЕС. Тож не виключено, що в Кремлі вирішили, що шостий “жест доброї волі” – це вже занадто, і треба якось відхреститися інформації про потенційний відхід. Про це розказав радник голови ОПУ Олексій Арестович у стрімі на ютуб-каналі “Фейгін Live”.  Утім, він вважає, що Суровікін і Шойгу рано чи пізно таки розіграють нову п’єсу про те, що знову настав час “непростих рішень” і задля зниження радіаційної небезпеки вони йдуть з території Запорізької АЕС.

Чому росіяни все-таки вийдуть із ЗАЕС.

Насправді ж причина ймовірного виходу росіян зі станції прозаїчніша – вони бояться, що угруповання, яке перебуває там, потрапить у пастку. Річ у тім, що ЗАЕС розташована суттєво осторонь від напрямку головних ударів українських військ, який малюють собі росіяни – на Мелітополь, де вони посилено будують оборону. Тобто якщо ЗСУ просунуться на кілька десятків кілометрів, окупанти на ЗАЕС залишаться відрізаними збоку.

Тому ніж тримати їх у пастці та гарантовано здати АЕС унаслідок дій українських військ, простіше зобразити “жест доброї волі” та спробувати сторгуватися зі світом, зобразивши певний ступінь свідомості, – підкреслив Арестович. 

У переговорах з МАГАТЕ російська сторона вимагає в обмін на ЗАЕС гарантій від України щодо транзиту її енергоресурсів нашою територією, себто по нафтопроводу “Дружба”. Однак він і досі працює, тож умови Росії – це лише привід поговорити та замаскувати свій і без того дуже ймовірний вихід з території ЗАЕС.

Як наголосив політичний експерт Валерій Клочок, головним аргументом у цьому питанні є дії ЗСУ, тож окупанти покинуть станцію через наступ українських військ, власні проблеми з логістикою та забезпеченням і небажання опинитися у пастці, а не через якісь гарантії.