Олігарх Ігор Коломойський може повернути під свій контроль “ПриватБанк”, який він втратив більше чотирьох років тому в результаті націоналізації фінансової установи. При цьому, як повідомляють джерела “Апострофа”, організовано це буде таким чином, що формально “ПриватБанк” залишиться у державній власності, пише журналіст Віктор Авдєєнко для Апострофа.

У державного “ПриватБанку” буде новий глава правління. Термін дії трирічного контракту колишнього керівника фінустанови Петра Крумханзла закінчився 23 січня, і, судячи з повідомлення прес-служби банку, продовжувати його не будуть.

До призначення нового глави, яке відбудеться за результатами конкурсного відбору, обов’язки керівника “Приватбанку” виконує заступниця голови правління банку з питань фінансів Ганна Самаріна.

На сьогодні відомо, що конкурс буде проводитися в закритому режимі. При цьому джерела “Апострофа” стверджують, що ім’я нового глави правління “ПриватБанку” вже визначено. Їм має стати колишній керівник “Ощадбанку” Андрій Пишний (проте, невелика ймовірність проведення реального, а не формального конкурсу ще зберігається).

Нагадаємо, Андрій Пишний очолював державний “Ощадбанк” з березня 2014 року до листопаду 2020 року. Важлива деталь – в серпні 2019 року наглядова рада “Ощадбанку” продовжила повноваження Пишного на п’ять років, але проти цього рішення виступив Національний банк України (НБУ), оскільки воно було прийнято без конкурсу, що суперечить закону “Про банки та банківську діяльність”. У 2020 році конкурс провели (насправді, два, але перший був скасований), за результатами якого “Ощадбанк” очолив Сергій Наумов.

Пікантність ситуації з призначенням Андрія Пишного на посаду голови правління “ПриватБанку” полягає в тому, що його лобіює… колишній співвласник банку Ігор Коломойський, розповіли співрозмовники видання.

Як відомо, Коломойський втратив “ПриватБанку” в результаті націоналізації фінустанови в грудні 2016 року.

Рішення про націоналізацію приймалося Радою національної безпеки і оборони (РНБО), воно було продиктовано серйозними фінансовими проблемами банку. Оскільки “ПриватБанк” був і залишається найбільшим банком України, його фінансове здоров’я – це питання національної безпеки.

Акціонери “ПриватБанку” на чолі з Ігорем Коломойським самі звернулися до держави (в особі НБУ) за допомогою. Але пізніше олігарх заявляв, що це було зроблено під тиском, і банк у нього відібрали.

Щоб повернути контроль над банком, Коломойський ініціював судові розгляди, як всередині України, так і за її межами. Крім того, він неодноразово заявляв, що готовий задовольнитися компенсацією за “ПриватБанк” в розмірі 2 мільярдів доларів. Це при тому, що держава (тобто платники податків) для порятунку банку внесло в нього більше 150 мільярдів гривень, тобто в три рази більше озвученої суми. Крім того, вже націоналізований “ПриватБанк” подав до колишніх власників позов про шахрайство на 5,5 мільярда доларів.

Важливою віхою в епопеї з “ПриватБанком” стало прийняття в травні 2020 року закону, який забороняє повернення колишнім власникам націоналізованих банків. Закон стосується будь-яких фінустанов, але всім зрозуміло, що приймався він саме заради “ПриватБанку”. Не дивно, що в народі він отримав назву “антиколомойський” закон.

Тоді ж, в травні 2020-го, джерела “Апострофа” повідомили, що Ігорю Коломойському готують компенсацію за “ПриватБанк” – на посаду голови правління “Ощадбанку” планували призначити Дмитра Дубілета, який в 2012-2016 роках був IT-директором “ПриватБанку”. При цьому його батько Олександр Дубілет з 1997 по 2016 рік був головою правління “ПриватБанку”.

Але в результаті, як було зазначено вище, главою “Ощадбанку” став не Дубілет-молодший, а Сергій Наумов. Таким чином, компенсація не відбулася.

Зате вона може реалізуватися в разі, якщо “ПриватБанк” очолить новоявлений протеже Коломойського. Адже, як відомо, для одіозного олігарха головне – не формальне володіння активами, а контроль над ними. А контролювати активи, в тому числі, державні, Ігор Валерійович вміє добре.