Після ультиматуму білоруській владі, який Світлана Тихановська оголосила 13 жовтня, опозиція готується до національного страйку.
Як розповіла «Відкритим медіа» прес-секретар Тихановської Анна Красуліна, на 25 жовтня запланована масштабна акція протесту, а з 26 жовтня – «безстрокова народна непокора» і страйки.
За її словами, в серпні після виборів президента у опозиції не було структури для проведення ефективної акції непокори, не було організованих спільнот, не було такої щільної комунікації між прихильниками змін в Білорусії. Тепер же ситуація інша, додала Красуліна, підкресливши, що є і ще один важливий фактор – міжнародна спільнота визнала Тихановську.
Світлана Тихановськазажадала від Олександра Лукашенка оголосити про свою відставку і звільнити політв’язнів через три дні після того, як Лукашенко відвідав в СІЗО КДБ опозиціонерів. Незабаром двоє з них були звільнені і пішли на співпрацю з владою. Оголошенню ультиматуму передувало кілька днів консультацій лідерів білоруської опозиції, які для цього приїхали до Вільнюса до Світлани Тихановської.
Як сказав «Відкритим медіа» джерело в штабі Тихановської, оголошення ультиматуму стало єдино можливою відповіддю в ситуації, коли Лукашенко зробив пропозицію про «конституційні» переговори кулуарно, явно під тиском, і супроводивши його посиленням міліцейського свавілля. За словами співрозмовника в оточенні лідера опозиції, неофіційні пропозиції від білоруської влади дійсно надходили.
Вони зводилися до того, що всіх політв’язнів звільнять в обмін на заклик Тихановської і лідерів Координаційної ради припинити вуличні виступи. Йшлося, зокрема, про звільнення Сергія Тихановського – чоловіка Світлани, через арешт якого вона і пішла на вибори.
За словами ще одного з наближених до Світлани людей, на таку пропозицію вона відповіла: «Сергій сам би мені не пробачив, якби я так вчинила!»
Офіційна білоруська влада не приховує, що хотіли б припинити зіткнення і прибрати опозицію з вулиць. Чиновники прямо заявляють, що хочуть перевести все протистояння в русло обговорення змін основного закону країни. Про це ж говорять і в Москві.
«Ультиматум Тихановської виділяється своїм масштабом. За минулі після 9 серпня два з гаком місяці білоруська опозиція вже кілька разів називала “крайні терміни” передачі влади і призначала загальні страйки. Але тоді Тихановська ще не була єдиною фігурою, навколо якої консолідувалися противники Лукашенка. Тепер вона – саме така фігура. Схоже, візит Лукашенка в СІЗО КДБ – це якраз спроба виправити помилку, повернути опозиції альтернативних лідерів і тим самим розколоти її », – сказала« Відкритим медіа »білоруський політолог Світлана Гречуліна.
«Запит” знизу “на вуличне насильство сформований. Він стримується й не страхом рядових учасників протесту перед владою, а побоюваннями лідерів опозиції. Вони бояться взяти на себе відповідальність і стають між ОМОНом і протестуючими, стримуючи народне обурення.
Але тепер ці лідери готові відійти в сторону і не заважати, – зазначає білоруський політтехнолог Антон Платов. – Наскільки я розумію, зараз головна, хоча і непублічна програма дій штабу Тихановської – підштовхнути оточення Лукашенка до переходу на бік опонентів в обмін на безпеку – особисту і капіталів».
повідомляють «Відкриті медіа»